Batteriet ok men hojen stendöd

Milleducce

Medlem
Gick med
17 Apr 2005
Ort
Skanör
Hoj
Ducati SS1000 DS
Nu gäller frågan visserligen en endurohoj men här är ju många som kör sånt nu på vintern...

Min KTM 450 EXC ville inte starta riktigt men startmotorn gick en stund och sen stannade allt. Trodde det var batteriet men det visade sig vara ok. Nu funkar inget. Varken startmotor, tuta eller belysning. När jag kickstartar så går den 3-5 slag ( och FI-lampan lyser ) sen stannar den.
Ni som är duktiga på sånt här, VAD kan felet vara? Var ska jag börja leta ?
 
Fukt ?
Ladda batteriet och ställ hojen i rumstemperstur för avfuktning.
Står den redan i varmgarage glöm det här .....:rodnar
 
Skruva åt/känn på alla elanslutningar, ta isär kontaktstycken och kolla så att allt ser helt och rent ut.
Kolla laddningen så att laddregulatorn är hel, dvs voltmeter ska visa på strax under 14V när du väl lyckas kicka igång och kan varva lite.
Testa med ett bilbatteri istf det vanliga mc-batteriet.
 
Jo jag har gjort det men den är lika död för det. Inte ett ljud. Det är som att jag inte har något batteri alls.
 
Har du kollat huvudsäkringen? På en av mina exc 450 gnagdes en av kablarna till blinkersen av vid styrhuvudet o blåste huvudsäkringen, med liknande resultat.
 
Om det inte är säkringen så kan det vara jordkabelns infästning mot ramen. Annars får du mäta dig fram från batteriet, säkringen och lyse osv.

Nyladdat batteri är bra vid felsökning.
 
Det händer alltså ingenting när du vrider på tändningen? Mät vid tändningslåset, kan ju vara tändningslåset som felar. Hade det felet på min gamla båt.
 
Tack Draco, det var huvudsäkringen. Den satt dock inte där de andra säkringarna är utan gömd nere bakom sidoskydden och batteriet.
Så nu går den men lampor, fläkt och tuta funkar inte. Kan det vara voltregulatorn? Fast om den även är kopplat till bensinpump så kan det inte vara den för motorn går ju. Skumt! :confused:
 
Nyheter
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Harley‑Davidson ”Creators Custom Clash”

Harley‑Davidson drar igång ...

Di Giannantonio tillbaka som vinnare!

Fabio Di Giannantonio är fö...

The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Back
Top