Batteri till Kawasaki KLE 500

Josse

Ny medlem
Gick med
3 May 2007
Ort
Stockholm
Hoj
Kawasaki
Hej,
märkte att jag behöver köpa nytt batteri till min Kawasaki KLE 500. :gnissla Är det någon som kan infa om batteri, köpställe, pris?
Helst i Sthlm-området.

Skulle även behöva manual på svenska. Måste lära mig mecka lite, vill ju inte behöva springa efter hjälp varje gång det är nåt + att det är ganska kul att "pula" lite själv. :tungan
Har försökt Googlat men utan resultat.


/J
 
Last edited:
Rekommentationstabell finns på www.duells.se
tyvärr kommer jag inte in på den just nu.
Ava har öppet,finns säkert andra handlare som också kan ha ett batteri hemma,räkna dock inte med att nån svarar i telefon,blir till att åka runt.
Biltema har ju också mc-batterier,även om jag själv inte skulle använda ett.
Om du ändå åker dit,ta med det gamla och jämför.
 
Varför inte gå direkt på levrantören?
Tudor som ligger i Lunda industriområde i Spånga.
Har batterier hemma men skall laddas över natten innan användning.
 
Nytt batteri finns att beställa hos din närmsta tudor handlare, eller vilken som helst annan som säljer batterier. Mc handlare kanske har dom hemma tom. Dett finns en kod på batteriet, typ Y12XGH eller något liknande, det är den koden du skall ta med dig till handlaren. Mc batterier är olika stora och i en mc är det ganska trångt så du behöver exakt rätt batteri. Jag köpte ett tudor förra året och det var dyrt, typ 800 spänn.

Jag antar att det är en verkstadshandbok du vill ha till hojen. Tyvärr har jag inte hittat någon på svenska, har dock en odigital på tyska men det hjälper inte så mycket för facktyska kan ingen normal människa förstå :) Om du frågar din kawasaki handare så kan han kanske fixa fram en på engelska.
 
Batteriet som sitter i nu verkar inte vara det "riktiga" batteriet. Är mindre än det som bör vara där för det sitter typ skumplast runt batteriet eftersom det är så litet.
Har handboken, men den som är på tyska :gnissla. Ska se om det i alla fall kan gå att få fram vilket batteri man bör ha.
Jättetack för hjälpen! :)
 
Yuasa YTX12-BS eller motsvarande av annat märke.

Ex. varta enligt bild.
 

Bifogat

  • Varta_KLE500.JPG
    Varta_KLE500.JPG
    51.7 KB · Visningar: 92
Vilken årsmodell har du? Farsan köpte biltema gelbatteri till sin kle500 -92 o är supernöjd.
 
Är en -91:a. Fick ett jättebra tips i ett tidigare inlägg. Återigen; måste försöka få tag på en svenska manual så man kan lära sig "mecka" lite själv. Skulle vara kul att kunna fixa lite själv.

Vilken årsmodell har du? Farsan köpte biltema gelbatteri till sin kle500 -92 o är supernöjd.

Tack för suveränt inlägg. :tummenupp

Yuasa YTX12-BS eller motsvarande av annat märke.

Ex. varta enligt bild.
 
Last edited:
har hunnit testa stans alla batteri-guru's ...men kommit fram till att biltemas 12v håller längre, behöver ej underhållas vintertid, billigae i inköp osv osv. samt garantier dukan utnyttja ifall det skiter sig, 200 spänn och garanterad lycka ett bra tag.

sen är det ingen som ser vart man handlat batteriet under alla kåpor, sadel osv

:tummenupp
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top