Barkaby flygfält

Meliora

Medlem
Gick med
16 Sep 2015
Ort
STOCKHOLM
Hoj
S1000r - 18; Speed triple - 16
Jag var på Barkaby flygfält igår. Tänkte öva på att slanga.
Men hela strippen var full med grus. Och de har grävt vallar på sidorna.
Det är stängt helt enkelt. Ser ut som att bygget är igång på riktigt nu.

Är det några som hänger med och köper en borste var och sopar!
Eller vart ska man ta vägen nu?
 
Har inte med TS fråga att göra, men detta påminner mig om trafikkaoset som kommer att bli (mycket värre) på den sidan stan. När de bygger tusentals bostäder på det fältet, vilken väg kommer de att åka på då? Jo, den som redan är chokad. Och har de tänkt till så att de kan bredda den i framtiden när den inte räcker till? Nä, man har tillåtit att bygga en massa hus på tunnlarna så när det är dags att bredda så går det inte. Bah. :gnissla

Om de nu inte har tur att förbifarten sväljer bort så mycket trafik att det löser sig på det sättet.
 
@erikn Det Har du rätt i. Det är redan en flaskhals där idag. Politikerna säger att "det inte ska vara så mycket bilar"

Snackade med en mc polis igår ang buskörning och han beklagade sig också över att Stockholms stad behöver en vettig motorbana som inte kostar skjortan att besöka.
 
@erikn Det Har du rätt i. Det är redan en flaskhals där idag. Politikerna säger att "det inte ska vara så mycket bilar"

Snackade med en mc polis igår ang buskörning och han beklagade sig också över att Stockholms stad behöver en vettig motorbana som inte kostar skjortan att besöka.

-Det har man pratat om i 40 år........han lär få vänta 40 till :D
 
De bygger ju tunnelbana via Barkarbystaden till Barkarby Station. Det kommer lösa alla problem.:dummer
Järfälla kommun tillåter ungefär 1000 nya bostäder per år så befolkningen där ökar med dubbla den siffran. Det blir nog bra...
 
Brunna vid Kungsängen byggs det väl för fullt fortfarande?
Dvs. det brukar finnas färdiga vägar utan fullbelagda hus.
Rosersbergs industriområde, ner mot Skafts väg är väl inte klart ännu eller... Gott om nya vägar där i alla fall. De flesta öde efter 17:00
Osv.
 
Har du varit där? Tycker det ser ut att ligga tusentals sprängsten utspridda överallt. Förra året var det tjuvromer utspridda överallt, men de verkar ha stuckit.

Jag har inte varit där sedan maj 2017 då jag tog hojkortet men om inget ändrats så har sprängstenen placerats ut för att förkorta banan. Då var banan uppstyckad i typ 200 meterssnuttar. Trafikverket har uppkörningar och en körskola tränar där. Det kommer nog att ändras snart tyvärr.
 
Jävla huliganer!! Det är såna som ni som ger oss hojåkare dåligt ryCkte!
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top