Bandit-"R" projekt

Nordman, Är det dig jag ska snacka med om jag behöver hjälp med att bestycka fuggarna sen :brynad
Den poffade lite o hade sig sist jag startade...
Funderar på om bandit-luftboxen är lämplig till gixxermotorn.. :confused:
 
Last edited:
Tror nog inte luftburken till en 600'a funkar så optimalt..
Jag skulle satsa på lösa filter och bestycka i bromsbänk. Att försöka prova ut munstycken på frihand går ju, men jag rekomenderar att köra i bänk. Då får du effektsiffror på köpet så att säga! :tummenupp
 
Faaaan så smutt, hur har jag kunnat missa detta!?!?:va :yoparty :tummenupp

Jävligt fett bygge du har där, duktigt nice!:tummenupp Ska du regga om den med nya motorn sen eller kör du på det där med att stansa in den gamla cylindervolymen och hoppas på det bästa?:D
 
Kul att få så många positiva kommentarer! Det är en konstruktiv och glad ton här i hojbygge delen av forumet :)

Jag har bara slipat bort "1100cc" från blocket, tänkte köra in på besiktningen o gambla.. Det är ju oerhört svårt att se skillnad på utsidan av motorn att den kmr från gsxr och inte bandit.

För övrigt så har jag slipat av luftburken lite så den passar nu. Försökte lufta av frambromsen, men det sket sig :confused:, är ganska säker på att huvudcylindern är kass. Får plocka isär den o kolla lite..
 
Jag har ju besiktigat min Trajja med fel motor i 6 år eller så. De brukar bara komentera att fan va bra den går, va konstigt 50 hk mer än orginal...men alla motorfästen är ju samma bara att motorn ser helt annorlunda ut men de har inte koll på sånt då ska man ha bra otur.
 
Fick ordning på frambromsen tillslut, det var bara luft i slangarna! Använde en spruta för att trycka in vätskan i luftningsnippeln på ena oket så försvann luftbubblorna :tummenupp

Nu ska jag ge mig på bakbromsen, kopplingen o dra lite el!
 
Hejsan, snyggt bygge! VAr har du fått tag i fästena för lampan, eller är dom hemmasnickrade?

Tack!
Jag hittade dom på ebay för c.a 10-20£. Från början var de kromade och lite längre, men jag kapade o filade till dom o lackade med pulverlack.
Gummina som följde med var för grova för gaffeln så jag kasserade dom o virade på lite vulktejp på gaffelbenen så vart det bra.
 
Megastrul!!

Provstartade hojen idag och den startade lätt, men det visade sig att det inte finns något oljetryck!
Tog ner tråget och kollade att o-ringen satt rätt osv men jag hittar inget fel! Körde på startmotorn o la handen mot snorkeln men kan inte känna något tryck/vakuum. Kan det vara så att pumpen e körd :confused: :död
Någon här med erfarenhet av dessa motorer?
 
Hittade felet!
muttern till kopplingskorgen hade skruvat ur sig så det blev ingen drivning på drevet till oljepumpen!
orsaken till att det skruvade ur sig är troligtvis att jag har fel generator (bandit) på gsxr-motor så det blir lite mismatch på generatordrev->koppling->oljepump.

Någon här som har en gsxr1100 generator/drev över? :gnissla
 
Var ute o körde hojen för första gången igår! :banana
Den rör ju på sig kan man säga :D
Passade även på att ta lite bilder i solskenet.
Generatorproblemet återstår, men jag har köpt en ny på ebay.. Det är också fortf. luft i bromsarna trots att jag har försökt lufta av flera ggr. Jag får nog ta o köpa ett sånt verktyg med vakuumpump.
 

Bifogat

  • DSC00223.jpg
    DSC00223.jpg
    271.8 KB · Visningar: 331
  • DSC00217.jpg
    DSC00217.jpg
    268.9 KB · Visningar: 256
  • DSC00220.jpg
    DSC00220.jpg
    266.9 KB · Visningar: 270
Nu har jag monterat lysen,blinkers,skylt, backspeglar, dekaler o tankskydd.
Var ute o körde lite o märkte att det läcker från en av bultarna på ventilkåpan, är gängpaj så det blir till att försöka få dit en helicoil. Väntar fortfarande på generator o avluftningsverktyg. Hoppas att jag får grejerna snart för jag har besiktning på torsdag!:gnissla
 

Bifogat

  • DSC_0435.jpg
    DSC_0435.jpg
    227.7 KB · Visningar: 255
  • DSC_0436.jpg
    DSC_0436.jpg
    219.2 KB · Visningar: 252
  • DSC_0438.jpg
    DSC_0438.jpg
    218.1 KB · Visningar: 284
smiley-thumb-up.gif
smiley-thumb-up.gif
smiley-thumb-up.gif
smiley-thumb-up.gif
smiley-thumb-up.gif
av 5 möjliga
 
härligt bygge.
är väldigt nyfiken på hur det går på besiktningen med dom lysena.... ska själv upp den 27 med likadan.
lycka till
 
Nyheter
Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

BMW Motorrad Concept RR

Under den prestigefyllda ut...

Snart dags för Custom Bike Show

Förra året firades den 50:e...

KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Back
Top