Bandit 1250-tråden

Aha! Och grejerna funkade bara fint? Var det enkelt att ställa in boxen?
Jag har själv beställt ett Stage 1 kit från holeshot å funderar på å uppgradera till stage 2
Dom var kanon å ha å göra med där.:tummenupp
 
Ja jag tycker de vart lite skillnad allifall. Ja de var de du får inställningarna av Dale på holeshot när du köpt grejerna.
 
Pimpad bandit

Hängde på underkåpa och färgat double-bubble kåpglas i helgen.

Vad sägs bra eller anus?


Pimpad.jpg
 
Varför så mycket? Jag har betalat runt 2200/2300 för samtliga sörvisar upp till 1800 mil.

Ingen aning, antar att det är Stockholmspriser bara... fick samma pris av Din Mc också idag.

Vad jag förstår är 1200 mils servicen en liten service, undrar vad det kommer att kosta med ventilkontroll.
 
Det låter dyrt, kanske service med en ventilspelskoll och trottelsynk kunde motivera det höga priset. Jag gör all service själv, om det inte är något väldigt speciellt som ska göras och man saknar verktyg eller kunskap.
Körde premiären igår, ska besiktiga nästa helg så jag har skruvat på den enorma ljuddämparen :näsblod

20140416.jpginterval.jpg
 
Hade helt accepterat att betala de pengarna om de var minst 1000 mils intervaller mellan servicarna, nu måste jag lämna in hojen 2 ggr per säsong om man ska följa boken, blir orimligt dyra mil... Som serviceschemat visar är ju knappast 1200 milsservicen ngn raketforskning, det är ju först vid 2400 som det eg krävs kompetens.

Har som sagt inga problem att det själv, men är lite mån om att behålla garantin samt andrahandsvärdet, fast ska det kosta mig 9000 per säsong för att hålla den rullande kanske jag ska omvärdera det...
 
Ingen aning, antar att det är Stockholmspriser bara... fick samma pris av Din Mc också idag.

Vad jag förstår är 1200 mils servicen en liten service, undrar vad det kommer att kosta med ventilkontroll.
Jag betalade exakt 2457:- för 1200-milaservicen förra sommaren ser jag nu. Jag ringde MC-Proffsen i Jönköping på onsdagen och fick komma dit redan på torsdagen. Jag väntade den dryga timmen det tog att serva hojen.

Detta gjordes: byte motorolja, oljefilter och tändstift.
 
Last edited:
Bänkade 1250 igår hos rickard på RG , 121 bakhjuls hästar och 118 nm :)))))))DSC_0044.jpg
 
Varför så mycket? Jag har betalat runt 2200/2300 för samtliga sörvisar upp till 1800 mil.

Allt beror ju på timpriset som varje enskild firma debiterar. Suzuki har ju fasta scheman för hur lång tid varje service tar. Oljan har jag sett kan skilja en del mellan firmorna också. Sedan kan priset på delarna variera en del, inte så mycket dock.
 
Ja det är väl det som behövs för att få motorn att andas bättre, nån gång kanske man får skägget ur brevlådan och gör ett "stage 1 tune". Är det du och Nelson Mandela på bilden? :hihi

Freeman & Friman på bilden :)
 
Har beslutat att göra servicen själv, nån som har tips på bra sida där jag kan beställa allt?
 
Back
Top