BC
Sporthojsnörd
Det är snart dax jue......vi drar till Saxen-ring å tjuvar lite


Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Finns det plats kvar i lugn/medel gruppen den 18/9?
(förutsatt att jag själv kan vara ledig)
Hej alla,
Här kommer lite uppdatering som utlovat.
Till nästa bandag den 18/9 på Gelleråsen så hade vi tänkt utöka mervärdet lite grand, bl.a. så kommer vi att köra små workshops.
En liten presentation av Nicklas Cajback, Mr Cashback himself:
- Tävlat i kungaklassen i svensk roadracing i flera år
- Tävlat i Tyska IDM serien
- Tampats med bl.a. Jorge Lorenzo på 250 på bl.a. Brno
- Först i Sverige under 1.05min/varv med MC på Gelleråsen
Nicklas kommer att ge er tips på körteknik, sittställning, blick, tänk på banan osv, ett snabbt varv på banan handlar sällan om den högsta toppfarten utan att bromsa minst!
Björn Carlsson (BC):
BC är Nicklas mångårige mekaniker och tekniker i de olika serierna som Nicklas tävlat i, han har även ett förflutet som gammal crossåkare i dag driver BC TKR Promotion som anordnar bandagar och utbildning i både racing och MX. Det BC inte vet om en motorcykel är knappt värt att veta! BC kommer att gå igenom viktiga saker som fjädringsinställning, däckstryck, bromsar, ordning på hojen – en välskött kedja ger extra hk!
Både Niklas och BC kommer att köra små workshops mellan passen där ni som vill gärna får delta.
Vartex som är en stor distributör av MC-tillbehör med mängder av kända varumärken som Continental, Knox, Held, Caberg & Daytona kommer också att vara där och prata om däck och säkerhetsutrustning. http://www.vartex.se/
Copiax, nordens största säkerhetsgrossist kommer också vara där och visa en del produkter av sitt stora utbud, allt från hojlås till CCTV. http://www.copiax.se/
Däcksmaskin och viss försäljning av däck kommer att ske på plats, vi har tyvärr ingen möjlighet att ta emot kort än så länge så kontant betalning är det som gäller tillsvidare.
Jag, Björn Nordgren, kommer att finnas lite överallt på banan och ta riktigt bra bilder på er deltagare. Bilderna får ni gratis och storleken på bilderna kommer ni att kunna tapetsera en vägg med om ni vill. Om allting löser sig så kommer vi också att försöka filma er när ni är ute och kör också. Bilder och filmer läggs upp via en länk efter bandagen
Lunch ingår i anmälningsavgiften på Pitstop Cafe, depåbox hyr ni direkt av Karlskoga Motorstadion, Mike Luff. Ett tips är att gå ihop ett par stycken, ni får in 4 hojar per box.
Körningen är mellan 09.00-18.00
Väl mött!
Glömde lägga in det här i all iver
Ett litet bild och filmspel från vår senaste bandag i Juni.
sugen som faan, men just nu säger plånboken stopp.......![]()
Ojojoj vad hyndan såg läcker ut man aj vad piloten som framförde den snygga cykeln så stel ut
Man började väl på 1.50 tider i våras med cashback och gänget får se vad avslutningen ger nuvarande person bästa på åsen är 1.19.9 ska bli intressant att se om man kan komma under!!
Fanns det något intresse av att dela en depåbox denna dag? Kliotis har ju klättrat i Herkain och jag antar du kommer dela box med proffsenKanske en liten amatör oxå får klämma in sig om ingen vill leka med mig?
![]()
Under 1.19 borde vi kunna fixa
Kolla med Olof B om depåplats, han åker med på min släpvagn.
Hej!
Jag och ev en till är gärna med och delar på en depåplats. Hur många är ni nu?
//Dennis
Om det finns plats så är jag med på depåplats.![]()
Om det finns plats så är jag med på depåplats.![]()
Om det finns plats så är jag med på depåplats.![]()
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion
Michael Schumachers Honda F... |
|
![]() |
Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti 202... |
Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka
Under 46:e Coca Cola 8-timm... |
|
![]() |
Sandvikens franskaste Triumph
I Norrtälje kunde vi se hur... |
![]() |
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul
Den 2 augusti körde Hydet M... |
![]() |
A ride for our child, Tyra
MC-kortegen ”A ride for our... |
![]() |
Mälaren Runt #40 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti kör... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |