bana i västerås

ca 4 gånger så stor som johannesbergs gokartbana DOCK måste man ha license för att köra där
Banan är 822m och planering finns för utbyggnad till 1250m i 2 etapper.
Man behöver ingen licens för att träna, utan man är försäkrad genom Svemos banlicens. Vi kör träningar tisdagar 18.00-21.00 och lördagar 9.00-13.00.
Tränings avg. 150:- eller säsongskort 1500:-, men hjälper man till på klubben och ställer upp på städdagar och andra aktiviteter får man rabatt och kan man komma ner på 0:- för säsongskortet.

Kom och kör! minimoto, pocketbike, fiddy, 70 & 80 racer alla är välkomna.
Alltså, inget krav på tävlingslicens för att träna!
 
Man kan alltså ta med sig sin egna minimoto dit och låna eran skyddsutrustning alt. sin egna och sen är det bara att köra? eller måste man köra med era minimotos?
 
Man kan alltså ta med sig sin egna minimoto dit och låna eran skyddsutrustning alt. sin egna och sen är det bara att köra? eller måste man köra med era minimotos?

Ta med egen hoj,egen skyddsutrustning,ett glatt humör och kom och kör:) Men du måste ha "miljömatta" under cykeln när den står i depån. Finns på Biltema för 34.90:-
 
Låter najs det. Då får det bli till att glida in till hälla nångång framöver så man får kräma ur maskinen :D

Är det någon här som äger en minimoto/pocketbike i Surahammar? Vore kul att veta. Kanske man kan dra runt lite. :)
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top