balansering

Jasko

Ny medlem
Gick med
24 Jun 2008
Ort
gbg
Hoj
R1 -06
vikten på framfälgen är spårlöst borta och det känns lite konstigt och har sig i högre farter nu till frågan hur gör jag då jag bara har bobiner och depåstöd bak.. vill inte att framgafflarna ska ta stryk

vad tycker ni är och fördra då hojen ska stå lite längre depåstöd bak elr det vanliga stödet.. tills fram införskaffas
 
Uh... 2 frågor eller?, eller hmm

1. Balansera om framhjulet hos någon däck firma(spän upp hojen i taket typ med spänband i styrkronan)

2. Går bra att använda bara bakre depåstödet.
 
Som sagt, häng upp hojen (gäller förståss att ha lämplig bult/ögla/krok i taket) billiga spaklyftar (block och talja) finns på ex.vis Jula.
Rullar sen hjulet väldigt lätt, så kan du balansera det statiskt på plats, annars, plocka loss och balansera på annan plats.


Off topic (men relevant):
Det är framgaffeln (singularis) du inte vill skada. För du har väl inte två framgafflar på hojen? Möjligen menade du gaffelbenen?

EN framgaffel består av TVÅ gaffelben, och två styrkronor.
En övre och en undre. En styrstam förbinder gaffelkronorna inne i styrhuvudet, där gaffeln f.ö är lagrad via styrlagren.

Så - nu lär vi oss detta allihopa, en gång för alla. ;)
 
*/ ?>
Nyheter
Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026

Stora Motorcykelkatalogen 2...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Äntligen!

Om du, som jag, ständigt åk...

Missa inte förköpstävlingen

Jul närmar sig och även om ...

Sista chansen!

Nu är vi inne på sluttampen...

Piaggio-gruppen tar över importen av Piaggio, Aprilia, Moto Guzzi och Vespa

Det händer en hel del när d...

Back
Top