Baktändning vid start sedan motorlåsning

RandomDude

Gudomlig sporthojare
Gick med
17 Jun 2004
Ort
Stockholm
Hoj
Triumph Street Triple R -13
Min Kawasaki ZX-9R 2000 med förgasare har en tendens till att baktända precis när man försöker starta den, då den stått ett dygn eller mer. (Går alltid bra annars)

Det som dock känns lite oroväckande är att ibland låser sig motorn direkt efter baktändningen så att inte startmotorn orkar dra runt den (som att kompressionen skulle bli onormalt hög). Så jag får lägga i en växel och dra tillbaka den ett halv varv och försöka igen, då går den igång helt normalt. :va

Någon som upplevt något liknande, hur kan man åtgärda det?
 
Jag tror inte toppackningen läcker, har inte märkt något vatten i oljan eller olja i kylarvätskan. Men hur ser jag annars lättast om det finns vatten i en av cylindrarna?

Jag får en känsla av att om en förgasare har dålig flottör så kan en cylinder fyllas med bensin vid stillastående längre tid, detta förklarar baktändingen och skulle också kunna skapa hydralisk låsning i motorn... Men jag kanske överdriver, då detta fenomen bara händer ibland?
 
Du kan ju glutta in genomstifthålet eller rota där med nån förlängd tops.

Tänk på att det går att knäcka vevstaken om en cylle blir fylld med vätska - det är inte komprimerbart så det är tvärtstopp:crash
 
Eftersom det funkar om du backar motorn ett halvvarv så tror inte jag på vattenteorin. Det brukar ryka rätt bra då också.
Låter mer som tändningsrelaterat i mina öron. På din beskrivning låter det som att tändningen står för mycket för-ställd. Då "backskjuter" och tvärnitar en motor ofta och blir lite tjurig att starta men går bra när dom väl går. Säger inte att det ÄR det, men det låter som så.

Kom på en sak; Har faktiskt fixat ett liknande problem, (dock på en bil), men då vart det bra med nya stift. Testa det om dom dom du har inte är nya förstås.
 
Last edited:
Nyheter
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Back
Top