Baklykta caferacer?

Kort på din nuvarande?
 
Du får väl göra ett 60mm hål i kutset och fixa ett fäste på insidan då kan du ju montera den hur djupt du vill eller bara använda glaset och göra ett nytt bakstycke. Vill du ha en metallring skär ut en i alu och polera.
 
Såg att du kollat in min bakdel : ) Lyktglaset är ur en mc-skrot låda och jag så jag vet tyvärr inte var man kan hitta det.
Om din cykel är gammal brukar besikningen skita i e-märkning. Då kan du ta en röd transparent plast. Såga till och plasta in i cutsen. Lacka in den snyggt och du har det slimmaste ljuset. Gör samma för blinkers och det blir hur cleant som helst. Har du en nyare hoj kan du bygga en ljusramp som du kopplar in vid besiktning. Glöm inte reflexen för den är de petiga med.
 
Last edited:
Kollat in bakljus till gamla bilar?

Typ denna:
Kan dock vara lite stor, stod inget om dia....
el3030.jpg

http://www.classicvw.se/
 
Ring classicvw och fråga dem om diametern - de är kanon att ha å göra med :tummenupp. Har själv beställt en del delar därifrån till bilen :)
 
*/ ?>
Nyheter
Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

Back
Top