Bör sporthojar förbjudas?

Laponia

Medlem
Gick med
14 Apr 2004
Ort
Stockholm
Hoj
2021, BMW S1000R
www.mcnytt.se frågar sina besökare om sporthojar bör förbjudas.

Ni kan väl gå in på den sajten och rösta så att de får korrekt och rättvis statistik.
 
eftersom mc-nytts läsare är mest customnissar så skulle jag inte bli förvånad om majoriteten där vill förbjuda sporthojar.
 
KalleNorton skrev:
eftersom mc-nytts läsare är mest customnissar så skulle jag inte bli förvånad om majoriteten där vill förbjuda sporthojar.
efter att ha läst frågan och sett reultatet insåg jag att jag hade fel...... :huvet
 
Bör sporthojar förbjudas? - :smasha lite "sunt förnuft" i skallen på de som sitter å bestämmer sådant! Får verkligen hoppas att det inte blir av, sporthojarna självdör väl iofs snart ändå, med de ständigt höjda premierna som uppstår år efter år :(
 
Haha nej!? det kommer dom aldrig lyckas med heller, komemr alltid finnas vackra sporthojar på vägarna! :whip
 
Tycker absolut inte att sporthojar ska förbjudas. Men jag skulle gärna vilja se
sorts av bankörning inbakad i ev nyköp av hoj i butik. Jo jag vet att vissa butiker erbjuder sådana körningar oavsett hoj. Men jag tycker det borde vara ett krav då man köper en extrem sporthoj oavsett butik i landet. Visst jag har bara haft hojkort i snart 9 år men jag kan ju knappast kalla mig erfaren även om jag har haft olika hojar ständigt under denna tid. Ang detta krav vill jag inte rikta mot dem som har haft sitt kort ett tag snarare mot dem som kanske bara har haft det t,ex 1 år. Nu kanske det är lite svårt för en del att kunna uppsöka en bana där de bor med inte allt för många mil ifrån. Om inte! Kan man ju alltid ta kontakt med SMC om de har nån ev avrostning i närheten. Detta är bara ett exempel men att förbjuda sporthojar helt löser tyvärr inte mkt. Snart blir det väl tal om att förbjuda customhojar också där det inte är nån direkt noll-tolerans ännu.
 
P@trik skrev:
19% hittills tycker att sporthojar ska förbjudas... :kocko

Undrar lite hur dom tänker..
Jag är iaf inte förvånad, dödsraketer i plast tänker dom.
 
P@trik skrev:
19% hittills tycker att sporthojar ska förbjudas... :kocko

Undrar lite hur dom tänker..

"Det är farligt, man kan dö" eller något.

Förbudsivrare kommer alltid att finnas och alltid att ha något att säga till om. Vi har redan en massa idiotiska lagar som förbudsmaffian kan vältra sig i.
 
Har precis röstat på det rätta alternativet. Att inte förbjuda!

Förbjud idioter som vill förbjuda allt roligt. :mad:
 
Jag tycker man skall förbjuda! Farligt och dyrt är det! Bara dårar som kör

( :rolleyes: )
 
Trango_B skrev:
Förbjud dom som kör som idioter istället :tummenupp

Lek och bus i all ära men gör det på rätt plats vid rätt tid. Inte alla som fatta att man leker inte bara med sitt liv på en allmän väg vid 16.00 tiden. Som sagt jag är inte emot sporthojar men vissa har inte mycket rätt i huvudet.
Typiskt svea rike. FÖRBUD FÖRBUD FÖRBUD mot allt som är KUL
 
JAAAAAA, förbjud sporthojar!!! Det e bra, det e ändå bara ligister som kör dessa utan respekt för sina medtraffikanter. När jag tänker närmare på saken tycker jag att man borde förbjuda alla motordrivna fordon på två hjul. Det finns äntå ingen vettig transportfunktion med dessa och roa sig ska man fan inta få göra. Då riskerar man att göra andra avundsjuka.

Man skulle i och för sig kunna ha kvar cycklarna... kanske... men då ska vi ha en hjälmlag! Hjälmlagen låte bra tycker jag. Men varför stoppa vid en sådan lag. Vi borde lagstifta så att folk måste ha hjälm när de går också ,tänk om någon faller. Jag har sett folk som jobbar på stegar utan säkerhetslina. Det borde förbjudas.

Vissa människor cyklar i halt väglag utan vinterdäck på sina cyklar det borde förbjudas. För att inte tala om sprit och tobaks konsumtion, livsfarligt, det måste vi lagstifta emot.

Det finns gamla människor som har sex med varandra. Fler av dem får hjärtattack. Vi borde skydda dem genom att lagstifta mot sex för alla över 40.

Varför har vi inte hjälm när vi kör bil ? Det skulle väl varar ett bra komplement till bilbälte och krock-kudde. Att lagstifta för detta skulle vara bra. Jag effterlyser också en lag för flytvästar till sjöss. Den som inte har det tar vi sjökortert av.

Folk vet inte sitt eget bästa så vi behöver: MER LAGAR, MER LAGAR. FÖRBJUD FÖRBJUD, REGLERA, BESKATTA, FÖRBJUD.

Vi har flest lagar i världen men vi kan bättre. Mitt förslag är att tillsätta en särskilld förbuds minister som kan komma på nya regler på heltid.

Hehe... kan vi inte göra en lååååååång förbudslista av detta flum genom att alla fyller på med ytterligare EN mening var :banana
 
Vi ska nog inte vara alltför snabba att skylla på Customnissarna. Det är inte säkert att alla dom som röstat ja överhuvudtaget äger eller har kört MC själva. Detta är internet trots allt. Hur tror ni siffrorna skulle ha sett ut på Aftonbladet eller Expressen?
 
Hmm du kan ha rätt men skulle man förbjuda sport hojar så skulle de bli massa uppror typ....... :hihi
 
Nyheter
Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Back
Top