Böjda bultar

Qwerty

Livs drömmare
Gick med
9 Mar 2003
Ort
Sthlm
Hoj
Piaggio Liberty 2T
Blev både glad och nojjig igår. Va och styvade upp kopplings fjädrarna lite extra igår. Förra gången jag hade upp kopplingen tyckte jag att det va någon klåpare som hade skruvat med hojen tidigare, pga att skruvarna gick in snett. Tänkte inte mer på det föns igår när jag pilla lite, bultarna är böjda och krokiga??? Hur i hela världen har dom blivit det? Kan det ha och göra med mitt kopplings slir? Tänkte mest att det blir ju svårt att få alla bultar att hålla samma tryck när dom är böjda.
 
Nu vet jag ju inte vad det beror på visserligen, men du har inte funderat på att byta dom då eller???!!!! :confused: :confused:

-Skulle iaf jag ha gjort!
 
Klart dom ska bytas, men det blir samtidigt som lamellerna och fjädrarna. Grejjen va att jag inte vill råka ut för det igen.
 
Plantmek kan resultera i vad som helst. En ktm jag köpte hade krokiga bultar o märken på insidan av kåpan pga nån som velat öka fjädertrycket, men lagt dit brickor som inte passade riktigt utan krökte bultarna när man drog åt, gjorde att bultarna stack ut o tog i kåpan när man kopplade ur o inte gjorde ett sk-t åt fjädertrycket ! Bingo mao.
/u
 
Nyheter
Nytt i MotoGP till 2027

MotoGP inför nytt helgforma...

Fyra nya Triumph-modeller

En helt ny Bonneville T40, ...

Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Back
Top