Bästa sportiga 400:an för gata?

Är 400:orna så mer lättsvängda och förlåtande att det är värt att jaga, ist för att köpa en rimligt prissatt 600 i Svedala?

Jag undrar detta efter att ha blixtkollat blocket, då jag inte vet ett skvatt om små sporthojar. Så jag undrar på riktigt, och är inte dryg. :)


Faktum e att rvf400 e mer lättsvängd än min förra hoj, en daytona 675, nc35an e ääääääckligt lätt att få ner dock e den mmmyyyyyyyyyyycket klenare :P

kan säga så här, man somnar nästan när man tittar på hastighetsmätarnålen klättra, på en 600 så hinner man knappt blinka förrens man blir lite kallsvettig när nålen pekar på ca 240 :P Men som sagt 400an känns nästan som en leksak å det e härligt.
 
Last edited:
Får man fråga hur mycket du gav för den? Kollade lite på mobile.de och där verkade dom vara jäkligt billiga. ZXR400 verkar ju ball även om den inte alls är lika exotisk som en Honda V4. Gillar ljudet i det här klippet.


Javisst :) 16.500 gav jag för den. 2500mil riktigt bra skick helt orginal dock, service o mekböcker och mycket dokumentation. Köptes här i Sverige men var importerad. Kalaspris tyckte jag iom att tjejen är 150cm så finns det inte mycket att välja på...
 
Blir lite mer begripligt på engelska:

http://en.otomoto.pl/motocykle-i-quady/?cubicCapacity

Mycket motorcykel för 29.000 kronor! En V4 med rödmarkering vid 14.500 och blygsam ljuddämpning måste låta fantastiskt.

jo den har jag spanat in ;) förlåt, nu kan jag lite polska så jag tänkte inte så mycket på det :) men jag tror att de är ett bra pris för en sådan. Firman verkar vara serriös (har även någon/några fler 400cc RR hojar inne i bra skick). men ja. de var ju de där med plånboken då :(

hittade dock en CBR 400RR för ca 5k i våras (i rätt dåligt skick, som priset nog avslöjar) ångrar nästan att ja inte slog till, vore kul o se om man kan frächa upp den men ffa. föra den till Sverige
 
*/ ?>
Nyheter
Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot De flesta nav...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Back
Top