Bästa live-upplevelsen

Väldigt svårt att säga. Arenarocken har sin tjusning, men de allra starkaste musikupplevelserna har varit i helt oväntade sammanhang. Exempelvis åmåls bluesfest -98 med hendrixinspirerad bluesrock som deltema var något i hästväg. Det var för mig helt okända bandkonstillationer från bl.a. nederländerna, men aldrig nånsin har jag upplevt sån spelglädje, närvaro och publikkontakt.
 
lyfter den här ordentligt, tänkte påpeka att Nine inch nails på hultsfred -05 är numera det bästa jag har sett.
 
Några favoriter:

U2 - Ullevi '97
Metallica - Scandinavium '92
Iron Maiden - Sthlm Stadion '03
Velvet Revolver - Roskilde '05
Audioslave - Roskilde '05
 
Hyfsat lyft, bara lite mer än ett halvår :D
Gillade Judas i LLA grymt mycket, inte för att ljudet var klockrent...det goa var ju att se Rob Halford och gubbarna rocka loss :yoparty Sen var ju inte Maiden på Stadion -03 och Ullevi i somras dåliga heller :Bugar
 
Har tyvärr inte varit på några direkta konserer, varit o kollat på Uggla när han lirat i stan typ.

Jobbade på hultsfred 99, hade inte möjlighet att se något när jag jobbade tyvärr men jag hade sista dan ledigt. Tyvärr blev jag för knall för att direkt minnas något men Marilyn Manson vet ja va grym!

Sen får jag väl nämna "The Kelly Family" oxå, ska på Rammstein den 30:e så jag kommer nog editera detta inlägg efter det :)

Annars är nog den bästaste liveupplevelsen när en duktigt fin flicka ville med ut och åka hoj för någon månad sen, hon åkte R6 (lånad av min polare), att se hennes dreads fladdra bakom hjälmen va riktigt fint! Blev åkturer av annat slag senare oxå (måste få skryta!!) nu är jag tok:kär
 
Last edited:
Samuel_LJackson skrev:
SATYRICON förra året på Wacken. :yoparty
så jävla mycket satan så man blev alldeles rörd hehe

Trodde bara det var jag som lyssnade på dem här.

Dessa var ganska brao.

Slayer -05
Rammstein -05
Dimmu borgir -04 tror jag det var.
Machine head -99 eller -00
 
Back
Top