Bästa fightern!

street triplen eller z800 är vad jag rekommenderar, två maskiner du garanterat inte blir missnöjd av att äga :)
 
Har du kollat försäkring på superduke, tuono?

Touno har jag inte kollat, inte varit spec. lockad av Aprilia. Kan ha att göra med en kompis som tidigare ägde en Mille hade mycket problem att få tag i reservdelar.
Superduken är intressant, samma kompis har en Superduke R i dagsläget och den är förbannat rolig att köra. Men där vart premien alldeles för hög när man bor i centrala gbg.
 
Vissa saker kan man få vänta lite på men inte så farligt tycker jag då det finns ofta på lager eller via ebay..
Min tuono 07a ligger på 13.000kr halv hos folksam, bor 3 mil ifrån Sthlm
 
Försäkringen på Kawasaki Z1000 och Honda CB1000R är inte heller spec. dyra har jag upptäckt. Borde vara två ganska lika hojar i motorstyrka och hanterbarhet?
 
Dom är nog mer street än fighter-cyklar än tuono och superduke, men annars tror jag dom är ganska lika..
Vet inte vilken prisklass du tänkt dig men ett annat roligt alt är ktm 950/990 sm plus låg försäkring :)
 
Last edited:
Efter ännu mer efterforskning lutar det åt:
Kawasaki Z1000 eller Honda CB1000r.

Jag har bara kört Hondan, tyckte den var som honda är, pålitlig jämt register men ändå med tillräckligt mkt kraft.
Ni som kört bägge, vad har ni för erfarenheter?
 
*/ ?>
Nyheter
MC-Mässan närmar sig!

På årets stora motorcykelmä...

Nya idéer för tvåtaktsmotorn

Kawasaki har lämnat in en p...

Nya idéer för tvåtaktsmotorn

Kawasaki har lämnat in en p...

Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare

Custom Motor Show ställer ä...

Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare

Custom Motor Show ställer ä...

Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!

Den 3-5 juli slår vi upp po...

Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Gotland Ring Bike Week 2026, early bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Förarkurser på Nürburgring

Nu är datumen för båda föra...

Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

Back
Top