Avstånd drev-fälg

Chrille D

Medlem
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Hemmavid
Hoj
Yamaha TDM 900 -05
Hej!

Har satt på ett nytt bak-däck på pärlan nu, när jag skulle lyfta ur däcket ur bagagen på bilen så lyfte jag i drevet, då ploppade drevet samt aluminiumklumpen det är skruvad i bort, i fälgen satt det gummikuddar, det hade jag ingen aning om så det var ju intressant :rolleyes: Det ser dock inte ut som om jag fått in klumpen ordentligt, det blir ett mellanrum på en mm mellan alminumklumpen och fälgen. Kommer inte ihåg om det ska vara så. Kan ingen vänlig själ som har en CBR600-00 titta lite snabbt på sin och kolla om det är ett litet mellanrum där eller ej så vore det kanon!! Hoppas ni fattar vad jag menar :)

/Chrille
 
Så var det på min Gixxer också. Se till att allt sitter rätt, smäll ihop skiten och skruva dit. Det verkar fungera. :D
 
Blir säkert ok när du drar axeln. Annars smörj kuddarna m diskmedel+vatten så slinker det säkert på plats bara med handkraft. Du kan ju förstås fått nåt skit emellan; kolla det.
/u
 
ulf_lundin skrev:
Blir säkert ok när du drar axeln. Annars smörj kuddarna m diskmedel+vatten så slinker det säkert på plats bara med handkraft. Du kan ju förstås fått nåt skit emellan; kolla det.
/u

Nja, tror inte det har med kuddarna att göra, det glider på fint tills det tar stopp stumt.

Geiger skrev:
Öööhhhh?!?!? Sitter det inte som det ska, så får du ju inte dit fälgen.
/u

Jag har fått dit fälgen men inte kan väl en liten mm göra någon ´skillnad, svingen flexar väl lite eller är jag ute och c*klar då :confused:

Någon med en CBR som vill kolla? snälla?
 
Jo jag har en cbr och det kan vara lite skillnad mellan klump och fälg.
Men det är ju inte alls en sån som din
:-)

Nej allvarligt, när du drar fast hjulaxeln klämmer du ihop eventuellt glapp så det kan i princip inte bli fel.
Vet ej hur det är på din men min har en distans som sitter mellan lagret i aluklumpen och lagret i fälgen så det blir alltid rätt avstånd.
 
:hoppa Någon med en ceebeeeärrrr,
Någon som vill ut och titta på sin fiina märr :fyllisar
Säg mig vad avståndet ska vaaaa,
Inget eller en mm ungefär trallallaaa! :brinnerup


Text och melodi: Okänd
 
*/ ?>
Nyheter
Verksamheten säkrad på Gotland Ring!

Det har varit många turer k...

Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Back
Top