Avmontering av hjul, speed triple.

SP3-martin

mohaaaaaaaaa
Gick med
11 Oct 2005
Ort
Göteborg
Hoj
Speed Triple 06a, Ducati S2R 06a, MT-01 05a, såld
Jaha så va det bakdäcks byte på gång:mad: nu till min fråga, e det krångligt/svårt att ta av hjulet på en speed triple, eller e det som jag fantiserar att det e " bara ta en stor j#¤%¤%la skiftnyckel å skruva av skiten" lite hjälp hade varit gôtt, å kanske lite bilder.
 
absolut inga problem som helst, det enda meckiga är om du inte har depåstöd till enkelsvingen bak, fram funkar ett vanligt stöd.

vi har använt oss av ett metallrör som får plats genom navet och en pallbock på vardera sida, en rem runt röret över axlarna och fina benlyft, sen får du iofs tänka till lite hur du lyfter ut hjulet och byter plats på remmen.

Men stadigt blir det under tiden som du får gummit krängt hos en gummisnubbe. tips är att tejpa fälgen så du inte repar den, förslagsvis använder du en skiftnyckel modell större.

good luck!
 
Nyheter
The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

Back
Top