Avgasknall TL1000R

TL1000RCBR900RR

Ny medlem
Gick med
12 Jan 2005
Ort
Falköping
Hoj
TL1000R, CBR 900RR
Har en TL1000R-00 som efter att man gasat på ordentligt och sen ska motorbromsa, ger ifrån sig en avgasknall som ekar flera i kvarter. (Småkul de första 10 gångerna!)

Eftersom det är insprutning på den vet jag inte riktigt vad jag ska börja att kontrollera. Den är helt i originalutförande och servad som den ska. Är det någon som vet vad man kan göra?
 
Jag hade inte brytt mig nämnvärt. Min gamla Cagiva Raptor (samma motor som TL1000) sköt ganska rejäla avgasknallar efter att jag bytt ljuddämpare.
 
Kolla på TL-Tråden. Där hittar du svar på det mesta som har med TLR att göra
 
Har du original rör med slip-on ? Om du har det så kolla skarven mellan det vänstra röret och det högra (Sitter precis under svingen/motorn)om det "kvittrar ett litet metalliskt ljud" så läcker det eller om man rent av känner med handen att det blåser lite.

Om det är tätt så mappa om.Hjälper inte det så gör pair-valve modden så försvinner smällarna.Läs i TL-Tråden eller tlplanet.com alt. jiffypark.com
 
Last edited:
TLRR skrev:
Har du original rör med slip-on ? Om du har det så kolla skarven mellan det vänstra röret och det högra (Sitter precis under svingen/motorn)om det "kvittrar ett litet metalliskt ljud" så läcker det eller om man rent av känner med handen att det blåser lite.

Om det är tätt så mappa om.Hjälper inte det så gör pair-valve modden så försvinner smällarna.Läs i TL-Tråden eller tlplanet.com alt. jiffypark.com

1: Byt packning nr 3 samt packning nr 6 på bilden kostar en hundring drygt tillsammans. Du behöver inte ta bort mer än högra sidans ljuddämpare + ´den lilla del av avgas som är kvar (nr 4). Obs.. byt skiten bara,, ,min packning (nr6) existerade knappt bry dig inte om att "försöka kolla om den läcker".

2:Funkar inte det, plugga PAIR-valv ventilen. Finns hopers om detta på TL-planet o TL tråden.

3: mappa om

Good luck...
 

Bifogat

  • muffler.jpg
    muffler.jpg
    117.6 KB · Visningar: 158
TL1000RCBR900RR skrev:
Tack för tipsen! Bara hem och slita loss ljuddämparna med andra ord.......

Nej, läs igenom gör rätt... :hihi Räcker med att du tar bort den högra dämparn samt bakre avgasröret. Du behöver inte ta bort den lilla "rörstumpen" som sitter mot bakre cyllen. Se bilden i mitt förra inlägg så fattar du va ja menar ..

Beställ packningarna först vetja... :tungan Lycka till
 
Nyheter
Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Back
Top