Avgas-rök?

Ronneby-Benny

Gammel-knutte
Gick med
7 May 2003
Ort
Ronneby
Hoj
Honda VFR 750 97!
:hej Hej på er proffs! Har en GSX-750 84:a, när motorn är kall och lite varm ryker det inte när man gasar på, när motorn är varm, ryker det när jag gasar på kraftigt och slår av, lite blått i röken! Är det ventilerna som skall justeras eller något fel på ventilerna, drar olja också. Motorn går annars jätte-fint!! :tummenupp
 
blåröker den när du startar den efter den fått stå en stund, men sedan slutar röka är det ventiltätningarna som börjar bli slut, då riner oljan ner på kolven när hojen står.
Om det däremot ryker även när den är varm så är kolvringarna slitna. Givetvis kan det vara en kombination av dessa båda.
 
Man brukar säga att om den ryker blått vid avslag/motorbroms så är det ringarna, men det kanske gällde stötstångsmotorer där ventilerna inte fick så mkt olja. Kolla hur mkt olja den drar. 1l/100mil tycker jag är mycket. Men en hoj fr -84 kan ju inte vara som ny.
/u
 
avgas

Den blå ryker endast då den är varm, och sotar lite, visst är det rätt att hojen är gammal och man får räkna med slitagen, ca en liter per 100 mil stämmer rätt bra, tror jag, skall kolla noggrant! Men visst är det mycket! Vad händer om ventilerna har för stort spel vid varm motor? Endast tick-ljud eller påverkas avgasernas utseende då? :hej
 
avgasernas utseende ska inte påverkas hur ventilerna står är inget som gör att hojen drar olja. Men det låter som om det är dax för renovering, nya ringar och honing av loppen åtminstonde.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top