Audi A6 Allroad , bra skit?

Tack alla, testkörde idag & blev häftigt förälskad.....sjukt bra skick, underbar motor.
Ser fan ny ut inuti också!inte illa efter 7 år, men Audi kan ju det där med inredningar....
BOSE stereon lät magiskt! bara en sån sak... :)

Various 022.jpg
Various 020.jpg
 
Last edited:
Audis fyrhjulsdrift med torsen anses generellt bra vilket den även verkar vara så länge det går någorlunda städat till. Personligen tycker jag dock att A6 lider av alldeles för mycket understyrning, A4 är något bättre men även den har viljan att kännas lite för mycket framhjulsdriven så att säga. Ingen av dem är väl några busbilar men ser inte A6´ans understyrning till någon direkt fördel när man väl behöver fyrhjulsdriften. Visst om man stämplar på så går det att leka då med men den där gången när halkan kommer lite oväntat så är det inte säkert man hinner eller vågar att ge på tillräckligt. Inget unikt för Audi dock, vissa Subaru är inte mkt bättre, bilar med Haldex osv. BMW har dock lyckats jäkligt bra med sin fyrhjulsdrift i det avseendet.

Automatlådor modell DSG är i regel skräp, kan inte modellprogrammen tillräckligt väl för Audi, VW osv för att säga vilka som har de största bekymmerna men att det rullar jefligt många bilar med väntande växellådsras står dock helt klart. Fråga närmsta taxi med DSG, en eller två kopplingsbyten och/eller växellådsbyten på 20 000 mil verkar inte ovanligt, någon motor (gas) verkar få bytas ut inom samma intervall. Med andra ord värt att läsa på, stött på privatägda bilar med lådbyte under 10 000 mil och kört DSG som inte gått mer än 500 mil o den växla inte hälsosamt för det = inget unikt för yrkestrafik.

Longlifeoljor/service är fel, troligtvis ingen tillverkare som lyckats särskilt väl med det. Ser bra ut på pappret men håller inte i längden, kanske tills garantitiden gått ut dock =0)

Konstigt att du skriver att DSG är skräp? Har bara hört precis det motsatta!
Sen hur DSG står sig mot till exempel SMG,DKG,PDK m.fl vet jag inte men principen är väl densamma?

Personligen höjer jag dessa lådor till skyarna och ratar fullkomligt de traditionella automatlådorna som man får varva till förbannelse innan det händer något och känns mest som hela bilen slirar i drivlinan... men är ju som sagt en smaksak...

Det enda negativa jag känt på DSG är att man känner "hugget" när man drar iväg från stillastående!
Och med tanke på att sånt äter koppling kan jag tänka mig att kopplingsbyten blir tätare än manuella men varför lådorna i sig rasar vore skoj att få lite bakgrund till :)
 
Luftfjädring som gör att den flyter fram väldigt mjukt och fint på vägen och är justerbar i fyra olika fasta lägen (dessa kan programmeras om en aning, ifall man har tillgång till rätt grejer). Hjulen är något större. Lite bättre skydd under bilen och annan plast och takbeklädnad bl.a. (kosmetiskt bara).

Den flyter betydligt sämre när luftfjädringen klappar ihop.
Det gick med lite finurlighet, domkraft och träklossar få upp den så den lyckades hålla tryck precis så inte hjulen tog i skärmarna och köra i cirkus 10km/h till närmsta verkstad.
 
Konstigt att du skriver att DSG är skräp? Har bara hört precis det motsatta!
Sen hur DSG står sig mot till exempel SMG,DKG,PDK m.fl vet jag inte men principen är väl densamma?

Jag brukar fråga taxiförare om DSG lådorna och de dömer ut dem totalt. De har väldigt mycket problem med växellådorna i sina VAG bilar. Allt från mekaniska till elektroniska fel som kostar väldigt mycket att åtgärda om man skulle äga en sådan bil privat och få bekosta reparationerna själv. Tveksamt om jag skulle köpa en begagnad DSG utrustad bil. Visserligen går det nog att få tag på begagnade lådor från skrotar och så vidare desto fler bilar som rullar på vägarna. Men det går inte att komma ifrån att tekniken inte är felfri och väldigt komplicerad. DKG och PDK är samma typ av växellåda. SMG I & II bygger på en standard växellåda med en robot som växlar åt en. Det är en vanlig koppling i dem som kan slitas ner väldigt fort om man använder den på fel sätt (läs hålla bilen med gasen i en backe t ex). Det förekommer att pumpen som ska växla strular eller havererar med åren och det kan bli en kostsam historia. Sedan växlar de inte så fint i automatläget. SMG III som satt i förra generationen M5 har sju växlar. Den bygger inte på en manuell låda. Dvs växlarna sitter inte i ett H. Men det är heller ingen dubbelkopplingslåda. De flesta tillverkarna har gått över till dubbelkopplingslådor hållit kvar vid traditionell automatlådor. Mercedes har t ex hållit kvar vid sina automatlådor, medan BMW, Audi, VAG, Porsche har gått mot de mer avancerade lådorna.

Ursäkta OT. Grattis till bilköpet Biltmore!
 
Hur bra är kamkedjan och sträckaren på motortypen med tanke på longlife oljor med långa intervaller?

Rätt tänkt.
Att flera tillverkare gått tillbaka till kedja innebär inte säkert att servicepunkten är borta.
Var inne på min kompis verkstad där de höll på att byta kamkedja på en Audi (vet ej modell).
Vanlig serviceåtgärd med oroväckande kort intervall (7000 mil?).
Djävligt dyrt.
 
Har du råd så köp. Audi är underbara att transportera sig i. Sköter man servicen så håller dom oftast bra. Men ett extra oljebyte mellan service är att rekommendera.

Apropå DSG i vw så är min åsikt att dom är värdelös. Det hugger och det rycker och blir sällan bra när man byter koppling. Ett byte av en växellådan ligger på runt 80K
 
Har du råd så köp. Audi är underbara att transportera sig i. Sköter man servicen så håller dom oftast bra. Men ett extra oljebyte mellan service är att rekommendera.

Apropå DSG i vw så är min åsikt att dom är värdelös. Det hugger och det rycker och blir sällan bra när man byter koppling. Ett byte av en växellådan ligger på runt 80K
Finns det verkligen nån som lägger 80k på en ny växellåda ?
 
Grattis, nu kan ingen anklaga dig för skattesmitning. Men 1.4l milen är det värt att mysa omkring i en sån där, speciellt i det väder vi har idag :-)

Hojta till om du vill ha hjälp att läsa felkoder med vag-com framöver.
 
Konstigt att du skriver att DSG är skräp? Har bara hört precis det motsatta!

Nja särskilt konstigt är det inte, skit ska skit ha ;0) Sen kan jag visst hålla med om att de är trevliga när de fungerar som de ska men i detta fall tror jag att själva grundkonstruktionen i sig är sopor = spelar ingen roll hur många givare och/eller mjukvaror de hittar på för det kommer inte hålla ändå. Det säger sig självt när det ex blir fler än ett lådbyte inom vad som normalt inte anses vara rimlig intervall = den trasiga lådan ersätts med en som troligen kommer hålla lika kort tid som den första. Sen är detta inte helt nytt, dåtidens lite flottare BMW med SMG fick mycket skit p.g.a. liknande problem men det gällde dock som sagt lite finare bilar och därmed ett mindre antal berörda. DSG har funnits i en uppsjö av modeller sedan några år och i jämförelse blir detta en uppsjö av mängdbilar. Tänk dig bilar som Caddy, Golf, Passat, A3, Octavia, Leon som det redan idag finns ett gäng för 60-120 tusen pengar, ska man kosta på en sådan bil 80 000:- (om det nu stämmer vad som är sagt i tråden redan) för ett lådbyte? =0) Visst man kan väl kanske hitta en på skroten men hur länge kommer den att hålla.. då?

Sista jag har hört var att de skulle komma in en ny generation av växellåda men det var nu i nov/dec jag hörde det och om den kommer att fungera bättre får man se. Är det dock ett faktum att lådorna från 2004 eller när de kom fram till 2012 är skräp ja då kan det bli ett spännande scenario av det hela.

Det jag har hört från faktiskt några olika taxichaffisar är att de irriterar sig på det uteblivna drivet i lådan förutom att den går sönder då. Alltså en "vanlig" automat som vi är vana vid har ett driv i "D" = släpper man bromsen på plan mark så rullar bilen framåt utan att gaspedalen används. Detta saknar tydligen åtminstone vissa yrkeschaufförer när de sitter i köer halva dagen så rullar skiten baklänges om de släpper gasen i minsta motlut, de ger gas och det blir ett ryck vilket i sig kanske kan vara en av anledningarna till att bitarna inte håller ihop som de ska.
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top