Att tänka på vid nyköp?

victuhh

Sporthojsnörd
Gick med
4 Mar 2015
Ort
Kalmar
Hoj
VFR 800 07 // DRZ 400S
Nu har jag susat 3 säsonger på min gamla VFR och är lite bytasugen, testat lite diverse men fastnade för CFMOTO 800MT ES.

Om man nu ska handla nytt, vad ska man tänka på? Är det priset som står som gäller eller är det prutbart? Nu är ju säsongen till ens fördel så bråttom har man inte. Brukar märkena köra kampanjer värda att vänta på såhär års?

Nyaste hojen jag ägt var 7 år gammal.
Vad ska man tänka på?
 
Priset är såklart intressant men försök också få med första servicen, den brukar infalla vid 100 mil och är onödigt dyr i regel. Olja, filter, kontroller och efterdragning, tar inte lång stund.

Tänk på i förväg om det är andra grejer du behöver typ kläder, skyddsutrustning, hjälm, skor, handskar. Även tillbehör till hojen såsom skyddsbågar och liknande.
Det brukar i regel vara väldigt lätt att få bra pris i samband med hojköp.

Fundera också på försäkringen. Det kan ofta vara en fördel att låta handlaren försäkra hojen åt dig då de har rabatt. Men det kan du kolla i förväg om du t ex har en flera försäkringar på samma bolag så kan det löna sig att lägga den nya hojen där också.

Gör en lista i förväg med allt du behöver, det är väldigt lätt att glömma saker när man står och hoppar och ska hämta ut hojen.

När du kommer hem så läser du manualen. Ta med den till hojen och gå igenom reglage, justera efter behov, kolla fjädringsinställningarna, justera så de står enligt boken. Kolla kedjans sträckning, också enligt manualen och kolla ufttryck i däcken...

Det är vad jag kommer på så här lite snabbt :)
 
Kolla hur länge du har fram till 100 mila service ska vara gjord.
På dotterns 675NK hade man tre månader på sig annars gällde inte garantin.
Fick drygköra milen innan vintern kom.
Jättejobbigt verkligen! 😉
 
Back
Top