Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Ugluk skrev:Michael Moore verkar avsiktligt ha varit ute efter Heston och med diverse fula klipp målar han upp en bild av en rasistiskt och elak gammal man.
Moore skulle ha ett kok stryk helt enkelt.
Freppa skrev:Ja, jag vet inte om vi skall klaga så jävla mycket på de som röstat i Californien. I Sverige är vi ju uppenbarligen inte kompetenta att rösta heller. En majoritet har ju visat det både i riksdagsval samt EMU (vilket vi för övrigt redan är med i så vad i helvete röstade vi om?!)
Nej, det verkar som om Michael Moore står på Michael Moores sida och de svaga är ett redskap.McB skrev:Äh, skitsnack. Måhända är Moores knep något okonventionella och visst är han provokativ, men han står på de svagas sida och slåss passionerat mot tex. vapenorganisationer som är direkt obstinata i sitt vapenförespråkande.
Han är en av få amerikaner som är värd att respekteras. Inte för sina internationellt politiskt korrekta åsikter, utan för att han har insett att USA inte är bäst i världen.
Vi röstade inte om EMU, utan om tredje steget i medlemsskapet.Freppa skrev:Ja, jag vet inte om vi skall klaga så jävla mycket på de som röstat i Californien. I Sverige är vi ju uppenbarligen inte kompetenta att rösta heller. En majoritet har ju visat det både i riksdagsval samt EMU (vilket vi för övrigt redan är med i så vad i helvete röstade vi om?!)
Freppa skrev:Ytterligare en lag som de kan ändra på då tillsammans med 2:a tillägget som säger att alla har rätt att bära vapen. (Sorry McB)).
Såg Bowling for Columbine igår. Klart sevärd.
Tja, så funkar det i en demokrati. Respekt för utfallet hör också till.Freppa skrev:Bingo: Ja, det är uppenbart att vi talar för oss själva eftersom vi fortfarande inte har EURO som valuta i detta land....
OCH vi har ett Socialistiskt styre!
Bingo skrev:Freppa och McB, jag kan ha fel men jag uppfattade att omröstningen gällde om vi skulle överge kronan till förmån för euron eller ej. Tala för er själva, era inkompetenta jävlar![]()
![]()
K-Micke skrev:Tja vad säger man?Det är som ett skämt, eller en dålig film, alltihop. På valturnen står han och drar sina "I´ll be back" och "Hast la vista baby", alla frågorna i debatter får han reda på i förväg så hans medhjälpare kan skriva bra svar åt honom. Han har fortfarande inte efter så många år blivit av med den där fruktansvärda österrikiska brytningen han har.
![]()
Bingo skrev:Tja, så funkar det i en demokrati. Respekt för utfallet hör också till.
Du behöver nog inte skämmas alltför mycket.. Vi har ju haft Ian och Bert, och italienarna har ju sina stolpskott..Lokke skrev:Förresten så ska jag väl inte säga så mycket, vi har nämligen en sån här till riksdagsman:
http://www.tonyhalme.net/
För tillfället under polisutredning för olaga vapeninnehav, rattfylleri mm mm....
http://www.helsinki-hs.net/news.asp?id=20030910IE2
Då känner man sig stolt som finländare.....![]()
![]() |
Bike kör Stark Varg EX!
Under hösten kommer Bike gö... |
![]() |
Customhoj Bike Show 2026
Den 23 till 25 januari körs... |
![]() |
Racing på Kjula Dragway till helgen
Den kommande helgen (23-24 ... |
Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup
Harley-Davidson och MotoGP ... |
|
![]() |
BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien
Platsen för BMW Motorrad In... |
![]() |
Strängnäs Bike Show den 30/8
Sista lördagen i augusti är... |
![]() |
Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna
Under lördagen kördes Mälar... |
![]() |
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2
2025-års Fat Boy Gray Ghost... |
![]() |
European Bike Week: 2-7 september 2025
Under veckan den 2 – ... |
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion
Michael Schumachers Honda F... |