Apropå varma datorer

Markus

Gudomlig sporthojare
Gick med
12 Jan 2004
Ort
Area 08
Hoj
KTM
Jag vill ha ny PC och har väl haft minst sagt otur med några, jag har haft både Vaio, HP och DELL som har varit extremt dåliga.
Känner mig inte mogen att gå all in med Apple ännu, kanske i framtiden, så det får bli PC ett tag till.
Hur skall man tänka om man vill ha en OK dator som garanterat håller käft och som man inte bränner sig på? Jag köpte en "fet" HP för typ 11,000 och den var extremt dålig, efter ett års tjafs med butiken så lyckades jag häva köpet, och orkar inte med den processen igen.
Jag behäver den inte till något märkvärdigt, men min nuvarande jobbdator HP Probook 5330 börjar susa om man kör Youtube, typ, vilket inte är OK enligt mig.

Den här tycker jag verkar ha bra spec och bra pris http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=2502021

Tacksam för tips, värme/fläkt är primärt ledord, och förmodlige ingen konstig dator för typ 3-4000 med en Pentium-processor i. :3freak
 
Jag har en Asus Zenbook som jag är nöjd med. Jag köpte iofs den större modellen då jag behöver lite större skärm men deras små, lätta versioner är jäkligt trevliga de med.
 
Vi har testat en rad olika här på jobbet och nuförtiden kör vi bara Asus. Funkar bra.
 
Jag har också en Asus och är nöjd men den du länkade verkar ju åtminstone på pappret rätt så bra. Motsvarande från Asus skulle väl vara den här som är 1500 kr dyrare och har lite sämre grafikkort. Fast ska du bara surfa och se film och sånt så spelar grafikkortet ingen roll. http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=2247322
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top