Aprilia RS

Micke_RS

KingeN
Gick med
2 Apr 2006
Ort
Stockholm
Hoj
Till salu!
Nu börjar hojjen strula lite. Ni som hade tänkt kritisera Aprilia RS behöver inte skriva i denna tråd

Symptom:
Jag är ute och kör som vanligt, efter ett tag så dör hojjen bara, ungefär som soppatorsk. Stannar då jag inte har fler alternativ. Försöker starta hojjen men den går inte igång. Väntar kanske 5-10 minuter och gör ett nytt försök. Den går igång men måste stå på tomgång i ungefär 10sek innan jag kan gasa utan att den dör. Sen kör jag iväg och kommer kanske 500-1000m lite beroende på hur många gånger den stannat, så dör den igen. Precis likadant varje gång. Ibland får man vänta längre innan den startar. Och NEJ det är inte soppatorsk.
Hojjen är lika stark mellan 8-10k rpm men drar inte iväg riktigt lika bra som den gjort tidigare vid 8-8.5k rpm.

Efter detta gjorde jag rent luftfiltret som var hur skitigt som helst, gorde rent avgasporten och förgasaren, bytte ut soppan som varit i tanken hela vintern och tankade ny 98 oktan.

Hojjen gick som ett skott första 2-3 gånger jag körde efter det sen började den precis som jag skrivit innan. Dör, vägrar starta osv.

Nån som vet vad felet kan vara?

Tack på förhand!
 
Kollat tändstiftet? Gap och spec.

Långskott från en svunnen tid, men jag kommer ihåg att överhettade stift kunde ge lustiga konsekvenser.
 
kolven har pajjat ? gjorde det på min fick springa igång den och den gick bara på höga varv
 
Nyheter
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Back
Top