Aprilia - Inte mer en 150

EBS skrev:
Knappast verklig fart. Max. 160 verklig fart. Skulle gissa att en RS med lite tur och en lätt förare kommer upp i 165 - 170 verklig fart. Dom ynka extra hästarna en RS har jämnfört med andra sport 125or ger egentligen ingenting i topphastighet. Det handlar om luftmotstånd. Ulf_lundin hade en väldigt bra uträkning på det där om hur många hästar det krävdes för att ett föremål skulle färdas i en viss hastighet.
Jag kan bara jämföra med min f.d. NSR (som du vet var pigg i motorn) när det gäller 125'a...och jämfört med den så går Aprilian bra mycket snabbare.

Som exempel kan nämnas att den med standarddrevning går in på rött på 6an redan efter halva depårakan på Gelleråsen, och i slutet av rakan så ylar det duktigt när varvräknaren gått långt in i det röda territoriet.

Nu har jag ju ingen hastighetsmätare som berättar något på min hoj, men jag tvivlar inte en sekund på att hojen har en toppfart som ligger någonstans uppemot 180 ärliga.
:tummenupp
 
Last edited:
*/ ?>
Nyheter
KTM uppdaterar sin elhoj

Pressrelease från KTM: ...

Verksamheten säkrad på Gotland Ring!

Det har varit många turer k...

Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Back
Top