Aprilia hämtad :D

=)

nån får gärna typ berätta lite vad man ska plugga på särskillt noga till teori provet till lätt mc kort då iaf :)
 
nämen_flink skrev:
2083453 nån får gärna typ berätta lite vad man ska plugga på särskillt noga till teori provet till lätt mc kort då iaf :)

Jadu, särskilt noga är svårt att säga. Iallafall utifrån mina egna erfarenheter som innebär prov två gånger.. Det jag verkade missa på mest var iaf små detaljer som siffror på bredd på last (släp alltså, sedan när börjar folk köra släp med lätt mc? :3freak) och vilken färg det skall vara på det man använder för att märka ut en wire (när man bogserar, vilket blir svårt med mc..) osv.. Inte frågor jag var direkt förberedd på helt enkelt. Sedan var det mesta rent logiskt tänkande, och svaret skulle alltid vara det som lät mest defensivt ur trafiksynpunkt, vilket iofs kan vara lite svårt att avgöra.. Särskilt som vissa "rätta" svar var helt makalösa.. Som att bilar bakom en kan missta ens mc för en eu-moppe och därför missbedöma hastigheten (särskilt när man skall göra en vänstersväng) och köra in i en. Fattar inte varför folk skulle gasa MER bara för att man ev. skulle ha en moppe? :lol

Annars är det väl bara att plugga på allt, kan inte påstå att någon del kom mer än någon annan.. Och lär dig hur teoriboken och ev. körskolans datorer vill att du skall svara, inte hur du själv tycker att det borde vara. :tummenupp

Edit: Sjukt snygg hoj förresten! :Bugar
 
jag tycker personligen provet var lätt. det ända som var svårt var just det AxlySM skrev nyss. jag fyck nån konstig fråga om maxlast eller nåt :confused: (fick säkert fel på den) men annars fick jag mycket mc frågor just och mycket frågor som kräver logiskt tänkande.
 
tog bort alla inlägg fram till nämen_flinks eftersom att han skapade tråden och ni går OT.
 
Nyheter
Honda CB 1000 GT bjuder på sportig komfort

Det är ingen lätt uppgift H...

KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”

Rajiv Bajaj, 58, VD för den...

Framtidens hjälmar är här!

Bland finesserna finns ljus...

Öhlins, som under många år ...

Bridgestone lanserar nytt sportdäck

Bridgestone har presenterat...

Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN

Pressrelease; Visby, 2025-1...

Back
Top