Apa mille räserbygge

Jag? Bitter?

Näääääääää.... bygg klart nu så att man får se skönheten ;)
 
Sista jobbhelgen nu, ska leverera maskinen på Måndag. Sen så....hoppas vi skiten funkar också.:gnissla:Bugar..Annars..extra jobb.....:brinnerup
Sen....så hoppas jag på att få sätta ihop min egen maskin.....:hoppa
 
Blev lite gjort i helgen nu så snart ere bara elen och lite garagelack kvar så....
Gjorde klart kylarskyddet ( ej klart på bilden )lackade det svart sen.
Kapade ner luftburken så den får plats under min sektionerade tank. Abs-plast aluplåt och popnit, blir inte vackrare än så, jo med en fet silikonsträng runt som fullbordar konstverket sen så....
Rullade ner hojen från bänken och ställde den bredvid Johans Fatboy och den såg ut som en liten 250 räcer.:D Liten dock,men knubbig!
 

Bifogat

  • Bild0020.jpg
    Bild0020.jpg
    156.9 KB · Visningar: 379
  • Bild0018.jpg
    Bild0018.jpg
    147 KB · Visningar: 411
  • Bild0016.jpg
    Bild0016.jpg
    160.9 KB · Visningar: 310
  • Bild0015.jpg
    Bild0015.jpg
    148.2 KB · Visningar: 334
  • Bild0019.jpg
    Bild0019.jpg
    152.7 KB · Visningar: 529
  • Bild0022.jpg
    Bild0022.jpg
    172.4 KB · Visningar: 655
Jäklar så tuff. Kan inte annat än gratulera.

Blev ett väldigt udda bygge men den ser riktigt brutal ut. 10/10 i min bok.
 
Jag har följt detta bygge under en tid nu och kan bara säga att jag gillar detta nåt så in i hel..te.

Tycker dock att den förtjänar nåt annat en än garagelack.

Tips:
Kolla i Alfa Romeos färgkarta från förr, och ta en benvit lack med två Alfa-röda ränder rakt över hojen. Så där klassiskt och snyggt.
 
Tackar.:) Det blir kanske så att det blir en provisorisk lack för att få gasa lite i sommar och sen till vintern en mer seriös lack då. Vitt? mjae, Gillar mörka färger, Svart eller mörk grå.:brinnerup
 
fint verk!!:tummenupp

kräver mycket kunskap och tid, bra att du har det !:)

himla synd med sådana här byggen om man åker omkull med de, blir ett himla bankanden om man vill få tillbaka formerna "/
nästan så att man bara vill ha den inglasad i vardags rummet ?:tungan
 
Lacka för fan den inte!

Fram med polertrasan å lite autosol :)

Skämt åsido..
Den är ruskigt brutal som den är nu, om du vill förhindra den från att oxidera så kör med en vaxning innan du drar iväg.
 
Tackar.:) Det blir kanske så att det blir en provisorisk lack för att få gasa lite i sommar och sen till vintern en mer seriös lack då. Vitt? mjae, Gillar mörka färger, Svart eller mörk grå.:brinnerup


Gissar att det kan bli en ny nivå på begreppet "garagelack" med tanke på dina något återhållna kommentarer beträffande kvaliteten på metalljobben du gjort. Blir nog smakfullt av resultatet hittills att döma. Kan också tycka det är synd att dölja under lack, men så blir det ju känsligt och så skall det skötas.

Kul och innovativt bygge! Skrapa nu inte sönder prylarna när du lutar.

(Borde kanske sätta nån form av "trottoarkännare" innan sump och annat tar i, som talar om för dig att du inte skall luta mer med ett fint litet gnistregn, eller så? Tror du fattar vad jag menar och dina lösningar kan förmodligen bli något som gör bygget än mer raffinerat).

(Har en massa gamla Streetfighters-tidningar från 90-talet i lådorna här. Finns en massa smaklöst, men också en Harris med luftkyld Suzukispis och kaross i alu, som är riktigt fin! Kanske letar upp den vid tillfälle, intressant?).
 
Last edited:
Grymt bygge!!

Jag vill se knullputs på aluminiumen och resten mattsvart :yoparty.
Alternativt borstat stuk på alu. och blanksvart :)
 
Tack för alla positiva kommentarer.:)
Har inte hänt så mycket mer då jag vart utomsocknes och flugit men ska hålla mig hemmma nu ett tag så....Men det är mycket småpyssel kvar innan start. Alltid mer än man tror det. Sen så har ju alla semester, även Mc firmorna som jag skulle behöva lite grejer av. Ingen som vet av om det finns någon firma som har Acewellmätare på hyllan?
 
Provkört än?
 
Blev lite gjort i helgen nu så snart ere bara elen och lite garagelack kvar så....
Gjorde klart kylarskyddet ( ej klart på bilden )lackade det svart sen.
Kapade ner luftburken så den får plats under min sektionerade tank. Abs-plast aluplåt och popnit, blir inte vackrare än så, jo med en fet silikonsträng runt som fullbordar konstverket sen så....
Rullade ner hojen från bänken och ställde den bredvid Johans Fatboy och den såg ut som en liten 250 räcer.:D Liten dock,men knubbig!

Snyggt.

Du som är så vass på att knacka alumium: vad tror du om en klassisk topp- eller halvkåpa. Du vet den rundade typen a la Norton Manx mfl. Fast tillverka den i alu istället? Polerad förstås. Man skulle kunna nita beslag och dylikt med flygnit, så det blir lite lite phlügplansstuk!
Det skulle behövas ngt i nosen pga av deltabox-ramen tycker jag.

Allt annat är ju helgrymt!
 
Nä Panza, ingen uppstart än, för många distraktioner nu på sommaren gör att man inte har tålamod att vara i garaget.(Läs bra väder, öl och sånt):
Jo Jörgen, jag har nog tänkt i dom banorna om framdelen också.Nitad alu är ju tungt. Någonting blir det där kanske t.o.m ett kohuvud! Lite mindre som på 60tals sportstrarna kanske?
 
Kan passa in gött med en liten kåpa!

Gått i samma tankar själver fast då mera åt en liten "flyscreen".
Öl har du hela vintern på dig att dricka, ut å kör!
 
Hur går det för dig Rolle? Är inte ölsäsongen över snart så vi kan få se lite framsteg med bygget? Du vet ju att vi är många som är väldigt sugna på att se hur det blir när det är klart.

M.v.h.
 
Näe jag har inte blivit alkoholiserad, ni får inte tro att det är anledningen till att jag inte uppdaterat....Bygget har bara vilat ett tag då jag gjort annat och insåg att jag ville göra det riktigt med seriös lack och finish, inte bara hafsa ihop den för att få ut den i sommar. Har börjat plocka lite med den nu så jag lovar jag ska uppdatera så fort det blir nått att visa.
 
Nyheter
BMW F 450 RR 2027
BMW F 450 RR 2027

A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-familj har fått sin tredje medlem. Efter F 4...

Ducati Panigale V4 2027
Ducati Panigale V4 2027

Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flaggskepp. Panigale V4 2027 får 218 hästkra...

Aprilia skriver historia
Aprilia skriver historia

Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttonde gången. 2026 års MotoGP-säsong vägrar ...

Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS
Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS

Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskyddsbåge, motorskydd och tankskyddsbåge – ut...

Finslipning av Ducati-crossarna till 2027
Finslipning av Ducati-crossarna till 2027

Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter debuten av Ducatis första motocrosshoj bekr...

Nytt i MotoGP till 2027
Nytt i MotoGP till 2027

MotoGP inför nytt helgformat från 2027 Två startfält. Två showdowns. Ett MotoGP. Nu kan fansen se fram emot en ä...

Fyra nya Triumph-modeller
Fyra nya Triumph-modeller

En helt ny Bonneville T40, ny Street Triple 798, uppdaterad Tiger 900 och Tiger 1200 . Triumph Motorcycles har b...

Seriösa mc-kläder till bra pris
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seriösa mc-kläder till ett överraskande smart pris Ventilation, anpassningsbart väderskyd...

Márquez obeveklig i Misano
Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans femte fulla raceseger sedan Ungerns GP i juni och hans fjärde helg med maxpoäng. Marc Má...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anordnade vi en tävling där förstapriset var en säsong med nya Yamaha R7. Tävlingen blev ...

Back
Top