använda bakbromsen

Om du andvænder bakbromsen precis innan du hugger till med frambromsen så kommer du att komprimera både fram och bakfjædring, dvs, att hojen "sætter" sig ner.
Tyngdpunkten flyttas då ner och du kan bromsa hårdare, mer effektivt.
Samtidigt som man børjar trycka på med frambromsen så ska du slæppa efter på bakbromsen før mer kraft kommer att tas upp utav frambromsen och om du inte slæpper bak så låser du bakhjulet.
Så på med bakbromsen precis innan frambromsen, och slæpp upp den nær frambrosen tar øver. Det ær ju inget "1-2-3" steg det hær med sekunder emellan, utan en hel flytande rørelse.

Om du bara hugger till på frambromsen direkt så kommer du ha en høgre tyngdpunkt under inbromsningen och dærmed en sæmre bromseffekt innan det vlir stoppie/framhjulslåsning av det hela.
Bakbromsen har æven en stabilisernde verkan på cykeln under hela inbromsningen....om man andvænder den alltså! Fast det ær inte mycket tryck man ska ha på den, bara så lite.

Låsa bakhjul under uppkørningen (bromsproven) før att sen slæppa upp ær mycket bættre æn att fega med bakbromsen.
 
R400 skrev:
att man varken har användning av motstyrning [/B]

Hur f*n ska man kunna svänga utan motstyrning?

Åter till bromsningen, vad inspektörerna vill se är ju en effektiv bromsning där du använder bägge bromsarna, inte att du stannar på kortast möjliga sträcka.
 
*/ ?>
Nyheter
KTM uppdaterar sin elhoj

Pressrelease från KTM: ...

Verksamheten säkrad på Gotland Ring!

Det har varit många turer k...

Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Back
Top