Antipirat

Nejvbie skrev:
Reglerna är luddiga, föreslår att du kollar med antipiratbyrån :D

-Öhm... jo jag undrar...helt hypotetiskt asså...ähm... om jag typ...har, kanske, något program...öhm... som jag, helt hypotetiskt asså, har tankat ner från dc. Kanske. Kan jag då, alltså jag har inte gjort det men... Om någon skulle göra det... Skulle jag då errmm... Skulle HAN då kunna straffas för det?

:huvet :hihi
 
Jag fick också en anmälning från Motion Pictures Associated när jag hade Felia ADSL. Men det var för att jag var med i världens största nätverk för Div-X filmer på mIRC. Så jag sket i mIRC och kör på HSB-hubben nu när jag ändå flyttat. :tummenupp
 
Hehe, vet ni vad min muppISP sysslar med då? I avtalet har de förbjudit användningen av fildelningsprogram och ftpservrar... Den som tankar upphovsrättsskyddat (och kanske annat också vad vet jag) material kommer stängas av (men får fortsätta att betala avtalstiden ut).
ISP:n heter Netatonce och jag rekommenderar dem ICKE. Bara vår sunkiga bostadsrättsförening som skrivit ett säkert tusenårigt avtal med dem.
/Joel
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top