Antalet HK, är DET det enda som gäller för dig!?

Många hästkrafter är ju skitkul! Precis som många innan mig har noterat.. draget rakt fram, ylandet i maskinen när mätaren klättrar till stopp... Jag älskar motorvägar! (Och blinkar det blått någonstans så kommer man därifrån utan problem. Något som många förnekar men som som är ett faktum. Skjut inte budbäraren.) Utmaningen att klämma maskinen runt kurvorna utan att klanta till det med effekten. Ett register i motorn där kraften finns lite här och där. Känslan av att sätta sig på en hoj som man vet piskar det mesta som rullar ute på vägen. I alla fall i teorin, med rätt förare och rätt förutsättningar.

Om jag körde bana så vore en mindre hoj att föredra. Rätt självklart. Men som det är nu då jag använder hojen som ett bruksfordon, till och från jobbet, med inslag av rätt mycket motorväg, omväxlande med turer på lite mindre kringelkrokar, så kan jag inte tänka mig att gå ner..
 
wheelieman skrev:
Men det är ju bara där du är snabbast ...!?! :rofl :rofl :rofl

Hörru din :tomten Gå ut i garaget nu o fixa ljuddämparn istället så du inte behöver skämmas över reporna när du ska ut o visa upp dig - Posör :hihi
 

Bifogat

  • Ljuddämpare 2.JPG
    Ljuddämpare 2.JPG
    7.2 KB · Visningar: 46
SSDD skrev:
Yepp!
Jag håller med ,,
Han kör somom hyndan var digital, stannar och tittar på blommor å stenar eller "fikar". han kan även stå med en utvecklad ut en karta , och se (hrm) "viktig" ut !
När man efter god tid, i laglig hastighet, kommer ikapp!(om man vet vart färden går)
Häskraftmissbrukare.

Ungefär som på bilden här, eller... :tungan Är kartan helt utvecklad så är det illa, då är jag rejält vilse och känner mig inte SÅ viktig... :gnissla

/B
 

Bifogat

  • kartlasning.jpg
    kartlasning.jpg
    99.3 KB · Visningar: 64
benkar skrev:
Ungefär som på bilden här, eller... :tungan Är kartan helt utvecklad så är det illa, då är jag rejält vilse och känner mig inte SÅ viktig... :gnissla

/B

Och erent'e en Hynda :arsele i bakgrunden?? visserligen lite kalkad ,men ändå! Jo det är så vi minns dig. :lol
 
Van Zan skrev:
Hörru din :tomten Gå ut i garaget nu o fixa ljuddämparn istället så du inte behöver skämmas över reporna när du ska ut o visa upp dig - Posör :hihi

Fasiken också, han du se dom trots att du kom så långt efter :D
snyft... Ja, jag lovar att fixa dom till säsongen. Skäms faktiskt lite över att åka omkring med dom.
Det hjälper ju inte att jag inte har gjort dom.... alla tror ju dock det när dom ser hojen. :rodnar

Den kommer vara i toppskick i år när jag kör ifrån dig igen.....men jag väntar på dig utanför korvkiosken :hihi
 
wheelieman skrev:
Den kommer vara i toppskick i år när jag kör ifrån dig igen.....men jag väntar på dig utanför korvkiosken :hihi

Blablabla.. Och om du vinner och hinner först till korvkiosken så lovar jag att köpa en pucko till dig :lol
 
Van Zan skrev:
Blablabla.. Och om du vinner och hinner först till korvkiosken så lovar jag att köpa en pucko till dig :lol

Jag kommer att dricka den med andakt och inte mobba dig....öööhhh för mycket :hihi
 
Som några tidigare har svarat så tycker jag att det är kul att köra fort rakt fram och vill därför ha lite mer hk i hojen men när det börjar svänga så kan jag inte utnyttja dem till fullo! Köpte hojen därför den har en bra kombination av hk/hanterbarhet/driftsäkerhet/praktisk då den går att åka längre turer på samt skjutsa med.

Men det kostar också att ha den när den är i klass 7.
 
hk

Efter att jag testat polarens XJ 600n har jag nog ändrart åsikt lite. Slö o slapp, sumpig i fjädringen,blankslitet framdäck,så den spårade som fxn. Men ack så kul ändå. Fast, att ge järnet i 2an på en Hayabusa är nog det som framkallat mest dopamin,adrenalin och endorfin på mig. Glömmer aldrig när jag gjorde det första gången, Jag skrek rakt ut,som när man åker värsta berg o dalbanan. HK är kul, men bara en del av upplevelsen. :)
 
benkar skrev:
Har dels åkt hoj "några år" och även varit på SH-forumet "ett tag", överlevt diskussioner om såväl prestanda....

/B

Jag köpte en R1a som första återfallshoj på ålderns höst och jag köpte med rykte och hk antal som stösta krav. Hade RG 500 tvåtaktsracer när jag var ung och ville prova det värsta nu också (ekonomin begränsade sej till det värsta för 4 år sen). Jag har ännu inte provat hojjen på allmän väg men sammanlagt 12-15 "repor" a 150m har givit vid handen att jag valt fel. Åtminstone som första intryck. Trodde aldrig att R1an var SÅ brutal.

Min gamla 500a var ganska opålitlig då all effekt fanns samlad till ett snävt varvtalsområde men efter ett par veckors körning var allt lugnt och fler hästar hade inte skadat. Jag kunde förstås inte på något sätt uttnyttja all effekt i alla lägen men rakt fram var det underbart att bara ge allt.

Nu hoppas jag att det ska bli likadant med R1an. Får jag bara lära känna den lite så kommer jag nog våga gasa lite mer. Fördelen med att ha blivit lite skrämd nu är att jag förmodligen kommer att ha lite mer respekt för hojjen och inte klota det första jag gör på allmän väg.

Jocke
 
Att åka fort rakt fram är ju ap-tråkigt.

Det är först när det svänger som det märks att det går fort.
G-krafter kan vara rätt sköj, kurvor eller acc, broms. Men icke konstant fart.

Ett schysst chassie med bra fjädring och bromsar är vad jag vill ha.
 
Buster skrev:
Att åka fort rakt fram är ju ap-tråkigt.

Det är först när det svänger som det märks att det går fort.
G-krafter kan vara rätt sköj, kurvor eller acc, broms. Men icke konstant fart.

Ett schysst chassie med bra fjädring och bromsar är vad jag vill ha.

Speed King står det på din avatar........... :rolleyes:
 
Z Fredde skrev:
Speed King står det på din avatar........... :rolleyes:
I böjarna, ja.


"I'm a speed king,hear me sing
Yes,i'm a speed king,see me fly"
Deep Purple

Int vetja, vad de menar för sorts speed...
 
Nyheter
A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Back
Top