Annefors - Kilafors

Nollvision

Jag är min egen nemesis.
Gick med
4 Jul 2005
Ort
Hälsingland
Hoj
S3D Nu med mer fighter.
Var i Bollnästrakten häromdagen och tog en tur längs Anneforsvägen. Blev ganska förvånad när jag märkte att de lagt ny beläggning längs hela sträckan, sådant där rött grus som de pressar samman. Åkte sedan mot Kilafors och där var det samma sak från Hällbo till Kilafors.

Båda dessa sträckor har ju varit jämna och fina. Nu är de, bortsett från gruset, spåriga och känns till och med knöligare än innan. Sämre även för bilar skulle jag påstå.

Är det för att förstärka vägen för tung trafik eller är beslutsfattaren en illasinnad vägtaliban med ett ont öga till motorcyklar och som har stuga längs vägen? Någon som vet hur det ligger till och om vägen kommer att fixas till mer?
 
Slitskikt tror jag det kallas för. Dystert när fina vägar drabbas av detta.

Åkte rv270, Hofors - Långshyttan - Hofors, för ett par veckor sedan. Nyasfalterad i höstas och mycket fin, snabbare än Anneforsv. roligt väg!
 
den vägen åker man året runt till en stuga...
men den är fin och bra nu...

Slitskikt tror jag det kallas för. Dystert när fina vägar drabbas av detta.

Åkte rv270, Hofors - Långshyttan - Hofors, för ett par veckor sedan. Nyasfalterad i höstas och mycket fin, snabbare än Anneforsv. roligt väg!
 
Nyheter
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Back
Top