Angående lägesenergin i toalocket.

PalleP

Ny medlem
Gick med
13 May 2003
Ort
Ronneby
Hoj
Honda CBR 900rr -98
En kvinna undrade varför män lämnar toalocket uppe efter uträttat ärende.
Så jag tänkte att medans jag ligger här och nyktrar till så kunde jag avhandla det här med toalettlocket/sitsen en gång för alla.

Det hela är väldigt enkelt, man kan förkorta ner allt till att män helt enkelt är lata svin.
Vill man utveckla det lite mer samt vara lite fin i kanten så kan man säga att män tänker rationellt och följer minsta motståndets lag.
Är locket/sitsen nere så måste jag ju fälla upp det *pust vad jobbigt* eftersom man kissar fler gånger än man gör nummer två så innebär det mer arbete att hela tiden fälla det där locket upp och ner.
Ekvationen störs sedan av att en kvinnlig :tuttar varelse kommer in i bilden och fäller ner sitsen, då hon inte (som ni vet) gillar att sitta på porslinskanten.
Denna person ska igentligen inte gnälla så mycket då hon trots allt har tyngdlagen på sin sida så arbetet är ju minimalt.

Män är också överlag korkade, om ni inte redan visste det. Det de inte räknat ut är att om man står och kissar så stänker det rätt friskt även om man inte direkt ser det, detta innebär i slutänden att man måste städa toaletten oftare.

Som tur är så tillhör jag den lite mer begåvade skaran av de korkade aporna med upprätt gång och har räknat ut följande.
Jag låter sitsen vara nere men locket uppe, då eftersom jag sitter ner och kissar så kan jag göra alla toabesök utan nåt extra arbete och nersmutsningen hålls till ett minimum. Så i mitt hem kan kvinnor och andra sittkissare fröjda sig över med att gå på toa utan att göra något förarbete.

Men givetvis finns det kvinnor som tvunget ska envisas med att fälla ner locket också för att det ser så illa ut med ett hål med lite vatten i botten.
Mot detta slöseri med kraft finns,vad jag vet, ingen bot i dagens samhälle.

En träningsmetod för att få kvinnan att följa den gyllene vägen vore att smyga ner lite laxermedel :ätapiller i kvällsmaten, kvinnan kommer då vakna mitt i natten med ett trängande behov och rusa mot toan. Med lite tur så innebär den extra tiden att fälla upp locket att hon inte hinner sätta sig.
Det torde med all sannolikhet få henne att inse att "lock uppe, sits nere" lösningen är den enda rätta. Tyvärr så innebär ovanstående metod en hel del laborerande med laxermedelsdos för att få tiden att stämma.

Jag välkommnar ytterligare förslag på hur vi kan strömlinjeforma dagens toabesök till ett minimum av arbete och konflikt mellan könen.:arsele

/Patrik, forTfarnaDe iNte nyCkter.
 
AndreasNo skrev:
2483799 pissa i duschen o låt kvinnan sköta toan själv..

När det är dags att klubba ska jag då bita i det sura äpplet och tvingas till bicepsträning genom att lyfta locket eller ska vi bajsa i duschen också?
Tål och tänkas på det här.

Lämplig kosthållning för duschbajsare? Mycket fibrer?
 
Om du inte har för avsikt att fälla ner locket, var då ha kvar det?

Slit loss locket och använd det som fresbee istället!

Frågor på det? ;)

M
 
Gör alla behov ute i naturen som en riktig vildmarks-människa! Sen om Pelle 3 år gråter för att det är bajs i sandlåde-hinken är inte ditt problem!
 
PalleP skrev:
2483817 När det är dags att klubba ska jag då bita i det sura äpplet och tvingas till bicepsträning genom att lyfta locket eller ska vi bajsa i duschen också?
Tål och tänkas på det här.

Lämplig kosthållning för duschbajsare? Mycket fibrer?

lösningen på det ligger i att käka mat som kroppen tar upp det mesta av och därmed inte behöva göra detbehovet så ofta.. därav behöver man inte fälla upp så ofta och sparar energi på det, eller så går man in när tjejen gör sitt och står beredd o sätter sig innan hon fällt ner.. japp japp..
 
Mark skrev:
2483945 Om du inte har för avsikt att fälla ner locket, var då ha kvar det?

Slit loss locket och använd det som fresbee istället!

Frågor på det? ;)

M
Just det, det gäller att tänka utanför lådan, inge lock inga bekymmer. Hakuna matata.

AndreasNo skrev:
2484020 lösningen på det ligger i att käka mat som kroppen tar upp det mesta av och därmed inte behöva göra detbehovet så ofta.. därav behöver man inte fälla upp så ofta och sparar energi på det, eller så går man in när tjejen gör sitt och står beredd o sätter sig innan hon fällt ner.. japp japp..

Attackbajsa precis när tjejen fäller upp locket låter mer manligt.

Vi behöver dock lite mer input från det andra könet för att reda ut det här.
 
Last edited:
Minimorran skrev:
2484092 Skit på jobbet om allting nu är så dj-la jobbigt! :tungan

Grejen är ju att det är det kvinnliga lägret som står för klagomålen angående hur flitigt eller ej gångjärnen i toasitsen används.
Har aldrig hört en karl säga "tusan nu har hon fällt ner locket igen".
Därmed inte sagt att vi inte bryr oss.

För min egna del så bor jag ju förtillfället ensam så det är inte jobbigt på något sätt.:tungan

Hur gör du själv? Lock uppe eller nere?

Kan tänka mig att det kan finnas en säkerhetsaspekt på att fälla locket så att inte hamstrar och annat löst krafs kan trilla i.
 
PalleP skrev:
2483788
Män är också överlag korkade, om ni inte redan visste det. Det de inte räknat ut är att om man står och kissar så stänker det rätt friskt även om man inte direkt ser det, detta innebär i slutänden att man måste städa toaletten oftare.

Som tur är så tillhör jag den lite mer begåvade skaran av de korkade aporna med upprätt gång och har räknat ut följande.
Jag låter sitsen vara nere men locket uppe, då eftersom jag sitter ner och kissar så kan jag göra alla toabesök utan nåt extra arbete och nersmutsningen hålls till ett minimum. Så i mitt hem kan kvinnor och andra sittkissare fröjda sig över med att gå på toa utan att göra något förarbete.

Det innebär ju dock att du gör av med mer energi genom att du måste dra ner byxorna längre samt att du måste vända dig om och böja dig ner(= mycket mer onödigt arbete) varje gång du går på toa!
Det ultimata borde då vara att låta ringen vara nerfälld när du pissar men ändå stå upp så du minskar energi-slösning genom onödig gymnastik!

edit: Angående städning så är det ju faktiskt inget man har ont av utan om det är nån (tjejen) som bryr sig om att det är ostädat så är det hennes problem!
Går hon då till dig och gnäller kopplar du i hörlurarna i stereon och lyssnar på satyricon på maxvolym! :)
 
Jag har sparat så mycket energi idag att en miljöpartist ska bli alldeles till sig i byxan om denne bara visste.
Kombinerad toa och säng vore nåt kanske för bakfylledagar som denna.
Utkörningspizza, for the win.


Rekommenderar alla top gear klipp på youtube perfekt att ligga med laptopen på magen och bara bonnglo.
 
Härligt med en kille som sitter o kissar:tummenupp

Men, en allvarlig fråga då till er killar..vad jag har sett är dom flesta toastolar rätt stor träffyta på...hur kan det komma sig att den ytan är så svår att träffa:rolleyes:
Har hört att man ska sätta fast ett klistermärke av typ en fluga i toan, då försöker killen träffa den och på så sätt blir det inte kiss överallt..är det sant att det funkar? Nån som testat??
 
Missvims skrev:
2484551 Härligt med en kille som sitter o kissar:tummenupp

Men, en allvarlig fråga då till er killar..vad jag har sett är dom flesta toastolar rätt stor träffyta på...hur kan det komma sig att den ytan är så svår att träffa:rolleyes:
Har hört att man ska sätta fast ett klistermärke av typ en fluga i toan, då försöker killen träffa den och på så sätt blir det inte kiss överallt..är det sant att det funkar? Nån som testat??

Problemet är väl själva initieringen av urineringen.
Det tar ju någon microsekund innan man har kalibrerat in strålen, och på den microsekunden kan det hända en hel del!
Sen kan man ju ha ett väldans morgonstånd, och då vette fan hur man ska göra för att få pisset dit man vill:confused:
Har även bevis för att det kvinnliga könet kan ställa till toaringar, fast på undersidan, och det är inte så nice när man ska fälla upp ringen och den är (piss)blöt på undersidan!
 
PalleP skrev:
2483788 En kvinna undrade varför män lämnar toalocket uppe efter uträttat ärende.
Så jag tänkte att medans jag ligger här och nyktrar till så kunde jag avhandla det här med toalettlocket/sitsen en gång för alla.

I dub thee Sir ShiateaKnow.
:hjälm
:Bugar :Bugar :Bugar :Bugar :Bugar
:Bugar :Bugar :Bugar :Bugar :Bugar




:cpparty
 
PalleP skrev:
2484283 Kombinerad toa och säng vore nåt kanske för bakfylledagar som denna.

Du har inte sett Torsk På Tallinn? Där har ju Lasse Kongo en pissburk där du kör upp raketen och när du sen är klar så skruvar man på locket! :rolleyes: :tungan

Men seriöst, det är faktiskt jobbigt när locket är nere och man är tvungen att fälla upp det! :näsblod
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top