Amatörbygge med 700 cc Arctic cat TVÅtakts twin

Hittade en tank från Honda NSR 125 och tyckte att den ser ut att kunna passa huuuur bra som helst! FAN vad fel jag hade! Har tittat lite på RGV-tankar och de ser ut att funka, ända tills jag insåg att undersidan INTE kan följa ramen. Då lutar den för mycket bakåt och då får jag inte plats med bakram. Men NSR-tanken går kanske att bygga om? På sista bilden har jag dragit ett streck på tanken. Om jag kapar där så får jag ner tanken en bra bit. Vinkeln på bakre delen av tankens undersida måste vara som på bilden. Tanken sitter ungefär så på originalhojen, och öven jag måste ha det så för att bakramen ska kunna komma dit. Den måste även vara tillräckligt hög för att få plats med piporna under. Piporna ska ut mellan tank och röret under. Det röret som stötdämparen ska sitta i.

Vad tror ni? Mycket luft mellan ram och tank, men jag hade lite minimalism i huvudet när jag byggde ramen :D Piporna måste ju få plats, men är det snyggt och luftigt med så mycket luft mellan, eller ska jag försöka mig på att fylla ut det på något sätt?
Nu när jag tittar på det igen så ser det ut som nästa kant på tanken ligger an mot ramen om jag sågar där jag markerat! Kanske blir bra ändå :-) Får se om jag hinner vinkelslipa lite imorgon!












- - - Updated - - -

Förresten, den är rätt porrig ändå ;-)
 
Kapat i tanken. Blev mycket bättre tycker jag! Den fasttejpade pinnen sitter där för att kontrollera vinkeln på tankens undersida jämfört med bakramen. Ser vettigt ut. Pinnen har alltså samma vinkel som bakramen kommer att få. Trots tejpen... Den symboliserar övre röret i bakramen. Bakrmen ska dock iiiinte vara så lång.

Hjulbas nu är 1370 med bakhjulsaxeln längst fram. Hjulbasen minskar något när framgaffeln fjädrar ihop. Jag är på 250-mått :-)



 
Här på min gata har det farit förbi en gt500 och en tvåtaktssaab hela sommaren. Vad tama de kommer att låta i jämförelse.
 
Nu börjar det likna något, snyggt!:tummenupp

Tackar :-) Ja, nu när tanken åkte på så ser den mer hojlik ut. Liiiite lättare att komma igång med bakram/piphållare nu ;-) Skönt att det går framåt, men det går fortfarande för låååångsamt...
 
Här på min gata har det farit förbi en gt500 och en tvåtaktssaab hela sommaren. Vad tama de kommer att låta i jämförelse.

Hehe, hoppas det ;-) Om man youtubar på Arctic Cat Wildcat 700 så låter de ganska rått, särskilt med trimpipor :-)
 
Alltid roligt när man råkar på en djungeltrumma.
Låter som 1000km/h när det går i 100 km/h.
Minns kalla Värmlandsnätter under Svenska Rallyt: Högfrekvent myggliknande surrande hördes länge, sedan ljusblippar i trädtopparna och snart därefter kom en SAAB och sprutade snö.
 
Jahopp, bakramsbygge då! Fram med vinkelslipen igen :) Längre än såhär kom jag inte igår. Bakramen ska skruvas, men för att få den att ligga still när jag måttar så loppade jag fast den. Sen kom jag på att den ska ju inte sitta där... den ska bakåt 10 mm så jag får plats med fästöron +att det ser vettigare ut. Vill ha lite frigång också så den inte skaver färg sen. Det fixas idag, samt de undre rören. De undre rören kommer att gå i mitten mellan piporna för att få ner bredden, och viktigast av allt, exponera piporna så mycket som möjligt :kär

Efter bakramen är klar så är det pipornas tur. Tänkte köpa en vals men sen kom jag på att grannen jobbar som plåtslagare... där finns ju massor med grejor :)

På sista bilden syns hur det ser ut i garaget nu. Lillkillen fyllde tre år häromdagen och då fick han så klart en liten elmotorcykel :tummenupp Den skulle tvunget stå mellan mina hojar, och när garageporten ska upp så ska han trycka på knappen. Jag får inte :hihi



CAM03484_zpslnwtqapg.jpg

CAM03487_zpsxqka3via.jpg

CAM03493_zpsamikxuzr.jpg

CAM03497_zps6uuuxc7j.jpg

CAM03449_zpsyen76uwe.jpg
 
Vinkelslip och whiskey! Då blir det såhär. Det artar sig :)

Jag satte de två undre rören tätt så piporna kan gå utanför. Snyggast så och tillräckligt stablit ändå.

CAM03517_zpsiz6cwnqz.jpg

CAM03521_zpstawox94u.jpg

CAM03530_zpsapod4nki.jpg

CAM03533_zpsntzrlddh.jpg
 
Vinkelslip och whiskey! Då blir det såhär. Det artar sig :)

Jag satte de två undre rören tätt så piporna kan gå utanför. Snyggast så och tillräckligt stablit ändå.

Mycket prydlig ram! Nu är jag bara en lekman, men tycker att det syns att du tänkt, och förstått, hur krafterna verkar på ramen, och byggt därefter. Inte alla hemmapulare som gör det. Enkla och rena linjer blir det hur som. Också snygg lösning med bakramens undre stag!
 
Mycket snyggt byggd ram! Ett riktigt skönt projekt.
Ser ut att bli små chassie-mått, blir snabbstyrd och nätt att köra....

Vad har du och bockar rören med?
 
Mycket prydlig ram! Nu är jag bara en lekman, men tycker att det syns att du tänkt, och förstått, hur krafterna verkar på ramen, och byggt därefter. Inte alla hemmapulare som gör det. Enkla och rena linjer blir det hur som. Också snygg lösning med bakramens undre stag!

Tackar så mycket för lovorden :) Det har gått in mycket tankar och funderande i detta projekt. Kul att det syns :tummenupp
 
Mycket snyggt byggd ram! Ett riktigt skönt projekt.
Ser ut att bli små chassie-mått, blir snabbstyrd och nätt att köra....

Vad har du och bockar rören med?

Tackar å det ödmjukaste :) Japp, chassimått som en 250 räser ungefär. Nästan iallafall. Hjulbas på 1370 mm så samma som Aprilia RS250. På bredden är den smal också. Ramen är 320 mm på bredaste stället. Motorn är 280 mm om man räknar bort veven och remhjulet. Det bygger 50 mm till åt höger. Veven är så långt ner så det märks inte. Så över ramen och där man har knäna är den hemskt smal. Tanken är från NSR 125 runt -98 eller nåt, så även där smalt. Att få den smal och kort är ett av mina fokus :)

Rören till huvudramen är bockade hos en polare som bygger bilburar ibland. Han har rörbock för sådant. Rören till bakramen har jag krökt till i en fyrkantsprofil (i ena hörnet) och gjort en hyfsad utgång i profilen. Inga större bockar så det gick ganska bra.
 
Främre fästen till bakramen tillverkade och punktade. Nu verkar den sitta :-) Såååå, nästa att fixa borde vara piporna då. Förutom lite annat smått och gott som t.ex. fästen till tanken, gänga så jag får ihop växellådan ordentligt, byta lager i växellådan och montera packboxar och växlingsmekanism (krångligare än det låter...), tillverka fler fästen till växellåda och motor, borra oljekanaler i växellådshuset mm mm, men just nu hägrar piporna så det får bli pipbygge. Ska bara jaga lite plåt till dem. Under tiden jag jagar plåt så får jag väl bygga fästen. Blir många sådana i olika modeller och skepnader :hihi


CAM03553-800.jpg

CAM03554-800.jpg

CAM03556-800.jpg
 
För att veta om jag behöver böjar på piporna, och i så fall hur stora och hur många böjar, så satte jag pappmallar på en gängad stång (hade inget annat. M12. Skulle haft något tunnare som går att böja snyggt, men vad fan). Mallarna visar ytterdiameter i början och i slutet på varje sektion. Som tur är så är det lämpligt med en 20 graders böj precis i en skarv mellan två sektioner :) En 4-gradare blir det också mellan konan och magen. Finemang! Nu blir det pillande i Cone v1.3 och sen ska mallarna skrivas ut. Efter det ska det klippas, rullas och punktas :tummenupp


11257-1.jpg

11259-1.jpg
 
Min första pipsektionsrullning någonsin! Denna ska sitta mellan avgasporten och första konan till ena cylindern. Blev rätt bra tycker jag :-) Nu är det dags att rulla konan innan magen. Det var ju ganska kul det här. Lite jobbigt för händerna bara att klippa ut det med plåtsax. Tjo på er!

CAM03679_20140815_220110_20140815_220118_20140815_220123_20140815_220129.jpgCAM03681_20140815_220155.jpgCAM03683_20140815_220216.jpg
 
Nämen sepåfan. En rulle till! Den verkar dessutom passa :-) Nä, nu är whiskeyn slut och lilltjejen piper efter nappflaskan. På't igen imorgon!


CAM03688_20140815_230052.jpgCAM03691_20140815_230108.jpg
 
Nu gör jag piporna i svart plåt. En polare tigar ihop dem för att nå en hyfsad nivå av porr. Han kan svetsa. Det kan inte jag :näsblod Hur gör man med pipor i svart plåt för att få dem att hålla sig snygga? Kan man bara klarlacka för att man fortfarande ska kunna se svetsarna? Eller finns det ens någon klarlack som tål de temperaturerna som bli i ett avgassystem? Andra tips? Skulle kunna göra dem i rostfritt, men palla... jobbigt material.
 
Nyheter
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Back
Top