Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Ordet smakade fel så jag skrev det flera gånger för att smaka, men det kändes ändå som fel ord, tror du ett kedjehjul i aluminium skulle skada kedjan?Jag tänkte först att detta måste vara typ ett AI-genererat inlägg där avsikten varit att skriva aluminiumdrev.
OnTopic kan jag bara säga: testa och se vad som händer?
Där sa du nått!!! Jag kanske kan skaka fram ett gammalt skateboardhjul!!Ja, det funkar. Ger lite mer (o)ljud men det spelar nog ingen roll på en gammal cross.
Kuriosa: På min "nya" hoj sitter vad som uppenbarligen är ett hjul från en inline (landskrisko). Jag hade inte valt det men det verkar funka så det får väl sitta.
Kedjerulle heter det såklart, stod helt stilla i skallen igår. Ska bli skönt att kunna börja vädra i garaget snart igen..Det fanns kedjerulle att köpa på Biltema förut. Den verkar inte finnas kvar. Men 24MX har en variant.
24mx
www.24mx.se
Där sa du nått!!! Jag kanske kan skaka fram ett gammalt skateboardhjul!!
Det finns små, ramphjul? Gathjul? Kanske ett färgmatchat med logga. Töntigt? Ja kanske. Aluminiumkedjerullen är iaf diskret snygg, bara den inte nöter onödigt på kedjan.Varför det? Det finns ju hjul för typ en hundring ett skateboardhjul är knappast billigare.
Och dessutom skulle jag hellre köra med aluminiumrullen än ett skateboardhjul som har alldeles för stor diameter.
![]() |
Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning
I samband med MotoGP-racing... |
![]() |
SMC med och höjer MC-säkerheten i Europa
Sveriges MotorCyklister (SM... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
![]() |
TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025
Nu är det klart att världen... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025
Honda var tillbaka i Biarri... |
|
![]() |
En hyllning till mästaren!
Pressrelease från MV Agusta... |
![]() |
Vinnarhoj från Custom Bike Show
I nästa nummer av Allt om M... |
![]() |
Testhoj hämtas från Sulas MC
Vi åkte till Strängnäs för ... |
Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon
Foto: Andreas Johansson ... |