Aluminiumkedjehjul?

Chronic

Gudomlig sporthojare
Gick med
27 Jun 2003
Ort
S T H L M
Hoj
Sålt alla....
Kedjehjulet på en gammal cross jag renoverar föll i bitar lite dramatiskt och jag hittade snabbt ett dito i aluminium i lådorna men är det verkligen ok med ett kedjehjul i aluminium?
 

Bifogat

  • E05D6EB2-2D81-4A1E-ADD6-FB1276DEC7C5.jpeg
    E05D6EB2-2D81-4A1E-ADD6-FB1276DEC7C5.jpeg
    2.5 MB · Visningar: 56
Jag tänkte först att detta måste vara typ ett AI-genererat inlägg där avsikten varit att skriva aluminiumdrev.

OnTopic kan jag bara säga: testa och se vad som händer?
 
Jag tänkte först att detta måste vara typ ett AI-genererat inlägg där avsikten varit att skriva aluminiumdrev.

OnTopic kan jag bara säga: testa och se vad som händer?
Ordet smakade fel så jag skrev det flera gånger för att smaka, men det kändes ändå som fel ord, tror du ett kedjehjul i aluminium skulle skada kedjan?
 
Stål är hårt. aluminium är mjukt. Kedjan lär inte bry sig. Att minska ofjädrad vikt är inte fel. På en tävlingsmaskin är livslängd och slitstyrka av underordnad betydelse. Bara skiten håller i mål.
 
Det fanns kedjerulle att köpa på Biltema förut. Den verkar inte finnas kvar. Men 24MX har en variant.

 
Ja, det funkar. Ger lite mer (o)ljud men det spelar nog ingen roll på en gammal cross.

Kuriosa: På min "nya" hoj sitter vad som uppenbarligen är ett hjul från en inline (landskrisko). Jag hade inte valt det men det verkar funka så det får väl sitta.
 
Ja, det funkar. Ger lite mer (o)ljud men det spelar nog ingen roll på en gammal cross.

Kuriosa: På min "nya" hoj sitter vad som uppenbarligen är ett hjul från en inline (landskrisko). Jag hade inte valt det men det verkar funka så det får väl sitta.
Där sa du nått!!! Jag kanske kan skaka fram ett gammalt skateboardhjul!!
 
Varför det? Det finns ju hjul för typ en hundring ett skateboardhjul är knappast billigare.
Och dessutom skulle jag hellre köra med aluminiumrullen än ett skateboardhjul som har alldeles för stor diameter.
Det finns små, ramphjul? Gathjul? Kanske ett färgmatchat med logga. Töntigt? Ja kanske. Aluminiumkedjerullen är iaf diskret snygg, bara den inte nöter onödigt på kedjan.

Visst kan jag köpa en rulle, men jag har plöjt ner stålar i att renovera dessa två crossar och gillar att använda delar som finns hemma. Om det går.
 
Nu när jag vädrat garaget och piggnat till undrade jag plötsligt vad jag höll på med, beställde en ny nedre kedjerulle av originaltyp såklart.
 
*/ ?>
Nyheter
Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Back
Top