Alpinestars S-MX Bionic 2 på gata?

Borg^

korv
Gick med
3 Sep 2006
Ort
Sundsvall
Hoj
Cagiva Mito 125
"Skyddsväst" på gata?

Halloj, hur funkar t.ex. en sån här http://www.rollersdack.se/view.asp?a=1460 om man skulle klota och behöva glida en bit på asfalten?

I stundande motardköpartider så funderar jag på en sån där, med en sjyst hoodie, och STR-brallor med ett par sjysta knäskydd under, t.ex. http://www.rollersdack.se/view.asp?a=1459 istället för skinnsula.

Men som sagt, hur pass bra, om alls, stoppar det vid en asfaltssyning?
 
Last edited:
Angående skyddsvästen vet jag inte direkt men den borde ju skydda hyfsat så länge du inte tar i nånstans där skydden inte sitter.

Brallorna är helt värdelösa om du glider på asfalten, går sönder efter ett par meter. Ja, jag har skavt röven ordentligt med såna här brallor.

Skinn är i stort sett alltid överlägset skyddsmässigt, dock förstår jag att man inte känner för att kränga på sig ett ställ så fort man ska ut med motard...vilket inte jag orkade med...tji fick jag och en röv som ser ut som fan :mad:
 
Har vurpat i en sån jacka med en hoodie överdragen. Klarade sig hur bra som helst. Däremot Lindstrandsbrallorna överlevde inte kraschen.
Dock så skyddade dom mitt arsele bra, men dom hade gjort sitt efter kraschen..
 
*/ ?>
Nyheter
Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026

Stora Motorcykelkatalogen 2...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Äntligen!

Om du, som jag, ständigt åk...

Missa inte förköpstävlingen

Jul närmar sig och även om ...

Sista chansen!

Nu är vi inne på sluttampen...

Piaggio-gruppen tar över importen av Piaggio, Aprilia, Moto Guzzi och Vespa

Det händer en hel del när d...

Back
Top