Alpinestars Racing Replica ställ 2008

H:berg

Ny medlem
Gick med
20 Mar 2010
Ort
Stockholm
Hoj
Utan för tillfället...
Tjena!
Jahopp då va oskulden snart avklarad eller rättare sagt första inlägget!

Tänkte införskaffa mig ett Alpinestars Racing Replica ställ (vit/svart), men är i behov av lite personliga erfarenheter från er som har haft eller har ett, alltså lite för och nackdelar med stället.

Samt även tips på bra mc-handlare där priserna inte är allt för jäkliga:)
Har kollat fc-moto där skulle de ha lite över 14k, så de e ju inte helt fel:yoparty
Eller så får man vänta till lelles har sina readagar!

Men som sagt har in några grymma tips så dela gärna med er!

MVH/H:berg
 
Race replican är kanon (hade 08/09-modellen). Funkar bra såväl när det är kallt som när det är varmt, skönt som fan. Detaljer som gör helheten; bl.a. lösningen på insidan av knäna minimerade i mina ögon behovet av t.ex. stompgrips. Har lite annan fit än en del andra A-stars dock, så det är värt att prova det först. Har dessutom klotat i det ganska rejält och det gjorde ju sitt jobb.

Kör dock MX-1 nu. De klippte replican i samband med klotningen och när jag skaffade ny utrustning fick jag ett MX-1 för sju bananer, vilket var för mig en oslagbar value-for-money.

Men hursom.. Ett av de (om inte det) bästa ställen på marknaden. Du kommer inte bli missnöjd.

Edit: du kommer nog att få svårt att hitta det för under 15.
 
Låter kanon!

Tror dock också att det blir svårt att få den under 15K, så det blir nog en beställning från Fc-moto i dagarna!

Tack för snabbt svar:tummenupp
 
Stället är nu införskaffat, det blev inte från fc-moto utan från Lelles. Fick ett hyfsat pris men inte lika billigt som fc-moto, men nu har man handlaren i samma land vilket lär underlätta vid eventuella problem. Samt att lelles har riktigt trevlig och kunnig personal:tummenupp

Kan klart rekomendera stället än så länge, har dock inte provkört det ännu.

Hare gött!!
 
Bra köp. Införskaffade mitt på Lelles också. Nu är det bara att dra ut på banan och testköra det. :tummenupp
 
Nyheter
Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Back
Top