Allvädersbyxor för sporthoj

cidair

Yama Kawa Nörd
Gick med
14 Mar 2015
Ort
Kullavik
Hoj
Z1300DFI, GPZ1100B2, Z1100R, R1M, RD350, SR500, ZRX1200S, ZRX1200R
Är på jakt efter allvädersbyxor som funkar om man kör hoj med lite mer aggresiv benvinkel, typ sporthoj, supernaked.
De byxor jag kör med idag sitter för löst / ledigt, så de funkar bara inte när man sitter dubbelvikt.... de glider upp för mycket så att knäskydden hamnar på ovansidan av knät.

Så vore tacksam för tips på allvädersbyxor ( Gore Tex etc ) som sitter tajt som ett par skinnbyxor typ.
 
Också nyfiken på detta. Köpte ett par Dainese Tempest (tror jag, minns inte exakt) som skulle vara mer anpassade för sporthoj men det blev inte bra alls. Utan foder sitter de ok men med fodret i klämmer de allt för mycket. Hade jag gått upp i storlek så de suttit ok i knäna även med foder så blev de istället alltför lösa i midjan och över låren.
 
Såg att Bering har en ny jacka i softshell / stretch-liknande material. Det kanske kan vara en bra lösning? Kanske finns någon byxa i samma stil?
Får fortsätta leta.
 
Är väl svårt att få till riktigt vattentätt/membran i en slimmad byxa? Själv köpte jag ett par svarta textilbyxor från Dainese (osäker på modellen) som är väldigt diskreta. Inte vattentäta för fem öre, men vindtäta och väldigt bekväma. Jag kompletterar med regnställ för längre turer och regnar det inför kortare turer så blir det bil. ?
 
Nyheter
EU:s fartgräns för MC stoppad

SMC, FIM och FEMA har lycka...

Femte generationen Monster är här

Legendariska Ducati Monster...

Påvens BMW R18 utauktionerad

Den 3 september 2025, under...

GGN 2025, värsta hittills !

Conny Bohlin, VD för Nordic...

Bildsvep – GGN 2025

På plats i depån på årets G...

Wunderlich vindavvisande väskor

Pressrelease om nyhet från ...

GGN Shakedown – Stark Varg EX!

MysEnduro i Laxå I sönda...

Bike nr 10 lämnad till tryck!

Nästa nummer av Bike är som...

Missa inte Katalogen 2026!

  Stora Motorcykel...

Flera stora stjärnor till 2025 års Gotland Grand National!

David Knight, Ducati Åre...

Back
Top