Akut uppkörningsproblem

Jag glömde mitt regbevis på min uppkörning, som tur var funkade det kanon att visa upp vägverkets registrerings-app i Iphonen som bevis =)
 
Tinaplinius, antingen är du verkligen usel på att köra MC och din lärare vill få dig at förstå det, eller så är han en idiot?

Man börjar med en hastighet som funkar för att få en feeling för banan, därefter slipar man på det, att få fina marginaler till linjerna, därefter tar man ned farten och börjar utnyttja utrymmet bättre, efter hand blir man en mästare..:tummenupp

Hur får du ihop det med att hon är så usel att körskoleläraren vill att hon ska hålla en hastighet på 2km/h? Inte ska väl det hjälpa.
 
Det går inte att köra i 2 km/h. Någon ljuger...

Fem år gammal tråd eller ej, lågfartsbanan (alt 1) skall ta ca 60 sekunder att köra, det blir för de flesta runt 5 km/h vilket är strax under gångfart. Löjligt, men det är bara att lära sig..
 
*/ ?>
Nyheter
Förarkurser på Nürburgring

Nu är datumen för båda föra...

Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026

Stora Motorcykelkatalogen 2...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Äntligen!

Om du, som jag, ständigt åk...

Missa inte förköpstävlingen

Jul närmar sig och även om ...

Sista chansen!

Nu är vi inne på sluttampen...

Back
Top