Aftonbladet och nakna monster

  • Thread starter Thread starter Merovingian
  • Start date Start date

Merovingian

Guest
Aftonbladet + hårlös sengångare = Monsterscoop

Hårlöst monster förbryllar forskarna
Slogs ihjäl av ungdomar
LONDON. Det här hårlösa ”monstret” har satt skräck i befolkningen i Panama och har skapat en livlig diskussion på nätet.

”Gollum” kallas den döda varelsen lokalt i staden Cerro Azul, där den hittades.


Den mystiska varelsen uppenbarade sig i lördags ur en grotta nära en grupp ungdomar i åldrarna 14-16 år som var ute och lekte i utkanten av samhället.

Enligt en rapport i tv-kanalen Telemetro uppfattade ungdomarna det som att den gick till attack när den kom kravlande över och slog ihjäl den med stenar och pinnar. Därefter slängde de ner den i en sjö och försvann hem.

Dagen därpå kom föräldrarna dit och upptäckte ”monstret” med det gummiartade skinnet uppspolat på stranden, uppger Telemetro.

Bilderna har sedan de publicerats på internet varit föremål för en livlig diskussion. Det finns många teorier om vad det är, alltifrån en ren och skär bluff till ett djur. Den kloliknande ”armen” påminner om klon på en sengångare, men då har det här exemplaret av någon anledning tappat vartenda hårstrå.

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article5822055.ab
 

Bifogat

  • monster_1026655l.jpg
    monster_1026655l.jpg
    20.9 KB · Visningar: 329
Last edited:
grejen är faktiskt lik hur jag skulle anta att en hårlös sengångare skulle se ut. påminner den inte lite om en skallös sköldpadda med?
 
grejen är faktiskt lik hur jag skulle anta att en hårlös sengångare skulle se ut. påminner den inte lite om en skallös sköldpadda med?

Man ska akta sig för attack-sengångarna. Speciellt de utan päls. De plockar dig när dina polare tittar bort. Ljudlöst och blixtsnabbt. :rofl

Sköldpaddor är tämligen intregrerade med skalet. En skallös sköldpadda är lika sannolikt som en skelettlös människa.
 
Man ska akta sig för attack-sengångarna. Speciellt de utan päls. De plockar dig när dina polare tittar bort. Ljudlöst och blixtsnabbt. :rofl

Sköldpaddor är tämligen intregrerade med skalet. En skallös sköldpadda är lika sannolikt som en skelettlös människa.

äh att de säger de dödade den för att de fruktade för sin säkerhet är såklart skitsnack, snorungar bara.
 
Lustigt att man bara hör talas om det här via aftonbladet, då känns det inte alls som en bluff...
 
typiskt människo släktet, känner man ej igen det eller vet vad det är....döda det.

forskarna letar efter intelligent liv på andra planeter, dom kan väl börja med denna planeten.
 
Saknar gamla Rekordmagasinet som tog skräpjournalistk på allvar. Aftonbladet försöker, men når inte samma djup.
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top