929-tråden

gaylord skrev:
2217812 får man joina denna tråd! hämtar dock inte hem min 929:a förrän imorgon, ska riktigt kul det här :tummenupp
Nååå, hur var det nu, du har väl känt på den hoppas jag.
 
Jag har ett litet problem med min 929a..
när man startar upp hojen så lyser massa lampor i instrumentet utom bensinlampan.

Och självklart lyser den inte sen heller.
Nu till min fråga
Ska den lysa?
i meckboken står det bara om den inte lyser så köp ny.... men jag vet inte om de e inrtrumentet eller tanksensorn som e kass
 
Jag vill inte minnas att min lyser vid uppstart, dock fungerar den..
 
Sep skrev:
2224216 Jag vill inte minnas att min lyser vid uppstart, dock fungerar den..

Då är det nog givaren i tanken man ska titta närmare på
Tack för svaret
 
Tankgivare...

AleX skrev:
2225119 Då är det nog givaren i tanken man ska titta närmare på
Tack för svaret

Hej Alex - vill bara poängtera någon sak om givaren:

I a f på min Sukka så sluter givaren kretsen och lampan börjar lysa när nivån sjunker. Lampan lyser alltid innan motorstart. Då givaren kostar någon spänn är det nog vettigt om Du provar med att sluta kretsen från tanken och verifierar att lampan verkligen börjar lysa. Gör den inte det ska Du nog kolla instrumentlampan....

Mina 2 p - Lycka till!

/Roffe
 
roffe_s skrev:
2226013 Hej Alex - vill bara poängtera någon sak om givaren:

I a f på min Sukka så sluter givaren kretsen och lampan börjar lysa när nivån sjunker. Lampan lyser alltid innan motorstart. Då givaren kostar någon spänn är det nog vettigt om Du provar med att sluta kretsen från tanken och verifierar att lampan verkligen börjar lysa. Gör den inte det ska Du nog kolla instrumentlampan....

Mina 2 p - Lycka till!

/Roffe

Så sant
Jag ska lusläsa manualen om där e något mätvärde på den med
 
Ny hoj för dagen!

KillerB skrev:
1947037 Då får väl jag starta en 929 tråd... Vi kan ju bara sitta och berömma varandra för ett bra val,eller någon som har både bra och dåliga erfarenheter av 929:an.

Har precis fått hem min för mig "nya" mc :banana så man får lusläsa denna tråd nu :tummenupp

Edit, orginalbakdel på och "rossi" 46:orna borta nu.
 

Bifogat

  • sntt bakifrån (Medium).jpg
    sntt bakifrån (Medium).jpg
    83.3 KB · Visningar: 142
Last edited:
bygga om bakdel

har pricis blivit ägare av en fireblade -00 :banana och har en fråga till er som har gjort om bakdelen. hur har ni gjort med låset till sadeln? finns det något sätt man kan flytta på det, typ montera vire istället för länkaget som är :confused:
 
pinhead skrev:
2235009 har pricis blivit ägare av en fireblade -00 :banana och har en fråga till er som har gjort om bakdelen. hur har ni gjort med låset till sadeln? finns det något sätt man kan flytta på det, typ montera vire istället för länkaget som är :confused:
Flytta upp skylten så långt det går, sen borra ett lagom stort hål i regskylten så att nyckeln går igenom den.
 
BajkMajk skrev:
2201838 Hur gick det med hojen? Vad sa dem på Bike om det?
Jodu...det slutade med att jag fick byta in CBRen och ta ut en annan hoj istallet (R1-02). Fick slanta en hel del emellan, och ar inte speciellt nojd med BIKE. Varfor ha en "garanti" om man inte har for avsikt att backa upp den?

No more business pa det stallet..!
 
jag körde R1-99 förra året (blev stulen),men byta till en 929 ångrar jag aldrig.
mycket mer kvalitets känsla 929:an. :rock
 

Bifogat

  • DSC00342B.JPG
    DSC00342B.JPG
    51.9 KB · Visningar: 114
pinhead skrev:
2235009 har pricis blivit ägare av en fireblade -00 :banana och har en fråga till er som har gjort om bakdelen. hur har ni gjort med låset till sadeln? finns det något sätt man kan flytta på det, typ montera vire istället för länkaget som är :confused:

Min bakdel med ny undertrat har inget lås alls, däremot får man stoppa upp ett finger i ett hål så man når bygeln. Finns inget hål så får du mäta upp annars o borra ett. Vet ej om det var så orginal på min bakdel el någon som gjort dock snyggt jobb.

Ångrar inget byte till CBR 929, har endast provat en R1:A för något år sedan, upplever cbr ännu bekvämare(trots att min är höjd 35 mm) och brutal effekt finns, men ändå hyffsat snällt tillslag vid powerwheelis.
 
Last edited:
det där med ett hål under så man får in fingret var ingen dum ide :tummenupp
tycker det blir för mycket plast kvar om man kapar så låset är kvar bak.
ska pröva med vire och virehållare först, vore bra om det funkade så man kan sätta låset vart man vill.
 
Problem vid oljebyte

Brukar oljepluggen sitta "hårtutabarafaann" på 929:an? Är väl 12 mm? Provade först med hylsa som har massor av nedfräsningar, gick inte slant till, då för att få det exakt lånade jag en hylsa med 6 kanter, men gick ialla fall inte!! :va

Tipps på att få bort en lite runddragen oljeolugg :( ? Är det kanske att skaffa en sån där hylsa som ser ut som det är massa spåspik i som formar sig efter ojämnheter. :confused:
 
pinhead skrev:
2235009 har pricis blivit ägare av en fireblade -00 :banana och har en fråga till er som har gjort om bakdelen. hur har ni gjort med låset till sadeln? finns det något sätt man kan flytta på det, typ montera vire istället för länkaget som är :confused:

Jag har ifs ingen plast kvar,utan bara en alu plåt mellan rambenen,och då sticker själva låspinnen ner på undersidan..funkar kanon.
 

Bifogat

  • MC 0061.jpg
    MC 0061.jpg
    44.4 KB · Visningar: 152
har tittar runt lite nu och det blir att kapa långt in, forma en plexieskiva efter underdelen och ett litet hål för att komma åt öppningen, skippar låset. :squid
 
ngn som hört om dåliga kedjesträckare på våra annars oerhört fina cyklar?? hade en kund på jobbet idag som hade en 929 -00 som gått 2100 mil. han hade fått byta den. jag har inte hört något om det iaf.
 
Nyheter
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025

Honda var tillbaka i Biarri...

En hyllning till mästaren!

Pressrelease från MV Agusta...

Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

Back
Top