850n beter sig konstigt!

Jag har ett kylskåp som brummar och har sig, några tips?

Jag har förövrigt hundratals icke mc-relaterade frågor när jag tänker efter, ska jag starta nya trådar eftersom eller bara fråga här?


Svar till "noll läsförståelse"

Kjam
 
Jag tackar för alla de som försökt hjälpa till med seriösa svar! Ska kolla på den i dagarna.
 
Har nu fått reda på vad det var för fel på 850. Uttorkade tändkablar helt enkelt, som spruckit en del och värst på 1a tändkabeln, därav gick bilen bara på 3 cylar och ibland 2, därav ryckig gång osv.. De uttorkade kablarna tillsammans med motortvätt var inte lyckat.. :D Har för mig att det var någon mer som skrivit att de hade liknande symptom så tänkte bara tipsa om möjligt fel. <over and out>
 
Inte för att det har med gången på motorn att göra, men kolla vevhusventilationen på den. Sitter jä-ligt till under insuget. Men den brukar korka igen o då kan det snart vara dags för renovering.
 
Nyheter
Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top