610 hästar!

SmacK skrev:
Köp en Scania 164 580hk

Med tanke på att jag körde jämt (nästan) med en sådan timmerbil i bollebyggdsbacken med min FH16 med 90 000 mil på mätaren och 62 ton totalvikt så skulle jag nog satsa på en Volvo.

Vi har en 144 med 460 häst på jobbet och den är så slö så att det liknar inget, man kör jämt i backarna med den med våran FH12 420.

Så scanias hästar ger jag inte mycket för. :fakta
 
MrGooFy skrev:
Med tanke på att jag körde jämt (nästan) med en sådan timmerbil i bollebyggdsbacken med min FH16 med 90 000 mil på mätaren och 62 ton totalvikt så skulle jag nog satsa på en Volvo.

Vi har en 144 med 460 häst på jobbet och den är så slö så att det liknar inget, man kör jämt i backarna med den med våran FH12 420.

Så scanias hästar ger jag inte mycket för. :fakta


Kör du också timmer? va har du för bil? vad heter åkeriet?
 
Just nu kör jag en slö gammal FL10:a snacka om skit, den rasar vilken dag som helst. Det enda som e bra på den e det låga insteget.

Skall snart börja att köra bulk för ett nytt företag å då e det Scania 144 470 som gäller. Jag har alltid gillat scania men fick övningsköra en ny FH12 420.

Idag finns inga dåliga lastbilar det enda som skiljer e ju smaken, men volvos stol ger jag inte mk för inte vxl lådan heller. men bra instrumentering och hytt dock.

Få se om scania skuvar upp effekten i 164 580 när nya hytten kommer i höst, har ju alltid vart så tidigare. Lägger väl nivån på 620hk, allt för att vara värre än volvo.
 
Thundercat skrev:
Vilken låda var det du körde med? I-shiften är ju grym.

Vanliga 12 vxl range/split. Verkade lite trög i vissa lägen.

Men jag gillar volvos bromsar i staden = nyper bra, scania när mer finkänslighet behövs = fina att dosera när man kör under utlastare för bulk.

Men men den berömda röv smaken brukar ju avgöra.
 
SmacK skrev:
Kör du i borås? Själv kör jag lastvxl i göteborg scania 124 :tummenupp

Jag utgår ifrån Borås och jag kör till Götet ganska ofta antingen till Renova på Sävenäs, Tagenetippen eller Skrotfrag. Kör jag inte till Götet så bär det av till Halmstad, Skara, Falköping, Norrköping, Linköping eller Kumla, det händer också att jag kör i Borås hela dan.
Men nu har jag precis gått på semester i 4 veckor så nu ska jag bara slappa.
 
Nyheter
Indian Concept Girder – En framtidsvision?

Indian Concept Girder är en...

Yamaha R7 får stor uppgradering!

Yamaha R7 får en nängd uppg...

BMW F 450 GS för prisvärda äventyr

BMW presenterade den länge ...

BSA Thunderbold avtäckt på EICMA

BSA har avtäckt sin fjärde ...

ExploreBike: Lerigt Gotland Grand National

Årets Gotland Grand Nationa...

Nytt om H-D Bagger-Världscupen

Under en presskonferens på ...

BMW F 450 GS ”Din bästa kompis” 

Screenshot Nya BMW F 450...

Nya MV Agusta Brutale 800

MV Agusta Brutale har länge...

YAMAHA Tracer 7 OCH Tracer 7 GT Y-AMT

Inför 2026 uppdateras maski...

Ducati lanserar racingakademi för framtidens stjärnor

Ducati presenterar, i samar...

Back
Top