2WheelJunkie

peefell

V-twin-pilot!
Gick med
31 Mar 2003
Ort
Göteborg
Hoj
Svart Ducce 900 SSie
Tjena! :hej
Tänkte höra mig för om det finns nån/några här på sporthoj som har erfarenheter av 2WheelJunkie?
Jag funderar på att kanske beställa typ undertray o annat godis därifrån, alt såga själv... Har hört att s-racings grejor har irriterande passform, nån som vet hur dessa grejor från utlandet funkar?
http://www.2wheeljunkie.com :fakta

Tacksam för svar!
 
Hör av dig om du ska beställ så får man kanske var med på ett hörn, jag ska har ett undertrat till zx9an och deras modell var ju faan så mycket snyggare än den dom har på S-racing?.
 
Har du någon aning om fraktkostnader om man beställer från 2WheelJunkie?

Hör gärna av dig om du tänkt beställa. Är också intresserad av en undertray.
 
Angående fraktkostnader så är de väldigt dyra, kommer inte ihåg exakt, det beror ju såklart på vikt och hur pass skrymmande det är. Det jag skulle beställa (nedankåpa + ensitscuts) hamnade på över 1000:- i frakt.

Bara maila och fråga, de är snabba med att svara på mailen.
 
Rättelse:

Jag kollade mitt gamla mail angående fraktpriset ifrån 2wheeljunkies.
Det var otroliga 270$, enligt forex blir det 2275 SEK
:skrämd

det var nog därför jag inte beställde därifrån :crash


Jag har läst på andra forum att passformen på deras egna produkter ska vara skit. I alla fall till sv650 läste jag detta om deras helkåpa
"Be warned, they are not a good fit and need to be altered to fit well. I have spoken to two people who have bought these fairings and had to fill, drill and bodge to get screens to fit. James Holland stopped importing them because of this. Don't know about costs"
 
Last edited:
Och sen tillkommer moms oxo om man
köper utanför EU.
 
Jobbigt...Grejerna från 2wheeljunkie är bra mkt snyggare än S-racing. Också hört det om passformen..:(
 
SimmPsi skrev:
Jobbigt...Grejerna från 2wheeljunkie är bra mkt snyggare än S-racing. Också hört det om passformen..:(

Säkert snyggare. Passformen på mitt undertray (VFR) var dock helt OK. Frågan är bara hur intressant det är för en annan sorts hoj.
Ibland tycker jag åxå att passform verkar vara lite kopplat till den som (försöker) passa in grejorna - hellre skylla på dålig passform än den egna tummens placering (mitt i handen).

/Joppe
 
*/ ?>
Nyheter
Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Svensk auktion med tävlingshojar

Det svenska företaget Antiq...

Back
Top