Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Tar du en flaska Spray-grädde och håller den upprätt så kommer ingen grädde utan bara drivgas som är just n2o.Micke_Lindstrom skrev:Det är nog ändå inget att rekomendera, när jag var på en fest i Karlstad så stod jag och en kompis ute i trädgården och rökte när det kom ut en kille med en sån där siphon i handen och pratade ett tag på bred värmländska om hur lustgas funkade genom att det ersatte syret i hjärnan eller nåt sånt, sen drog han i sig en hel lustgastub med siphonen (liten tub, inte som en sån man har på hojen).
Effekten blev att han stapplade runt i trädgården ett tag med utsträckta armar, flackande blick och sa: öh, öh, öh, öh, öh.
Sen stöp han i marken och låg där i ett par minuter innan han vaknade och var normal igen.
Jag och min polare försökte förklara för honom att det troligen inte var nån bra idé att ersätta syret i hjärnan med nåt annat.![]()
sEiKo skrev:Tar du en flaska Spray-grädde och håller den upprätt så kommer ingen grädde utan bara drivgas som är just n2o.
Fyll drivgasen i en plastpåse och sug i dig, det är inte farligt, men du ska nog se till att sitta ner och inte göra det ensam.
HanneZ skrev:hörni, nu får ni enna kamma er va, vätska i gasform säger rätt hårt emot varann, är materian i vätske form så är det ingen gas! Det är ju de som är mening med just gas, att inte vara flytande eller fast!
![]()
Micke_Lindstrom skrev:Effekten blev att han stapplade runt i trädgården ett tag med utsträckta armar, flackande blick och sa: öh, öh, öh, öh, öh.
Sen stöp han i marken och låg där i ett par minuter innan han vaknade och var normal igen.
Jag och min polare försökte förklara för honom att det troligen inte var nån bra idé att ersätta syret i hjärnan med nåt annat.![]()
På Värmlänningar har det en gynnsam effekt.Antagligen får man i sig mycket mindre lustgas från en sån än om man drar i sig en hel tub avsedd som drivgas för en sodasifon.sEiKo skrev:Tar du en flaska Spray-grädde och håller den upprätt så kommer ingen grädde utan bara drivgas som är just n2o.
Fyll drivgasen i en plastpåse och sug i dig, det är inte farligt, men du ska nog se till att sitta ner och inte göra det ensam.
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |