25kw fråga

Wack0

HighFiveINC
Gick med
18 Aug 2008
Ort
Stockholm
Hoj
Honda CBR600RR
Tjena!,

Ska skaffa en mellan hoj och har funderat på att kanske skaffa en motard, vill helst ha en ktm exc men den går inte att strypa till 25kw va?

Eller kan man göra en egen strypning och få den godkänd som 25kw?

Vet att de finns 25kw satser till ktm 690 och ktm 625, men ja tycker att exc modellerna är snyggast:)
 
Last edited:
Du behöver inte köpa ett färdigt strypningskit heller. Du kan strypa den själv och bänka den för att visa besiktningen att den är under 25 kw. Lite krångligare än att köpa ett kitt och visa intyg bara. :)
 
Finns även strypninssats till ktm 660, säljs vad jag vet inte i sverige längre dock. Vill minnas att en tysk återförsäljare finns, googla om det skulle vara något :)
 
KTMs enduromodeller är reggade på typ 4-6kw eller vad det är från början, kolla upp ett regnr på en sån så får du se.
 
KTMs enduromodeller är reggade på typ 4-6kw eller vad det är från början, kolla upp ett regnr på en sån så får du se.

dom är väl strypta från början tror jag:va, och om den e reggad på 6kw så är det för lite för att man ska kunna köra upp me den:/
 
Last edited:
Nyheter
European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Back
Top