200km/h i sex kilometer, stoppad

Werzion skrev:
2152732 (kanske först och främst ska poängtera att det är inte mig det handlar om hehe)

http://aftonbladet.se/vss/nyheter/story/0,2789,823949,00.html

jag kanske bara är ung och dum men... hur farligt kan det ha varit?...
visst, han ska inte undgå höga böter men... fängelse...

nån som vet ungefär hur KORT tid det tar att färda sex kilometer när ens medelhastighet är 203 km/h?...

brukar själv lägga mig mellan 130-140 km/h när jag åker motorväg (blir mellan jönköping och katrineholm lite då och då) för att det ska "hända lite saker", alltså köra om lite bilar då och då, bli omkörd lite då och då... istället för att ligga i 110 och det sker ingenting runt omkring än i 3 timmar... mest för att hålla mig vaken och alert.


På en motorväg med relativt lite trafik går det många gånger utmärkt att åka i 200. Nu vet jag inte hur det partiet av E6:an ser ut men 200 på motorväg i rätt bil är komfortfart. Upplevde det verkligen som urfånigt med kommentarerna från trafikpolisen som beskrev det hela som "vansinnigt" och "allvarligt brott".

Men å andra sidan. Det var ju Aftonblaskan som skrev skiten så det är nog inte sant. För nåt år sedan hette ju Kungens biltur i 160 vansinnesfärd. Sluta länka till skittidningen för fan. Please.

/Olzki
 
Last edited:
Om straffen är skäliga eller inte kan ju diskuteras, men det ska inte stickas under stolen med att i Norge kör i princip alla inom laglig hastighet. De som inte gör det är rätt korkade. Jag låg hundratals mil på Norges europavägar för några år sedan och noterade inte en enda bil eller MC som körde 30+. I Sverige är det ingen som tar hastighetsbegränsningarna på allvar.
 
mb skrev:
2157913 Om straffen är skäliga eller inte kan ju diskuteras, men det ska inte stickas under stolen med att i Norge kör i princip alla inom laglig hastighet. De som inte gör det är rätt korkade. Jag låg hundratals mil på Norges europavägar för några år sedan och noterade inte en enda bil eller MC som körde 30+. I Sverige är det ingen som tar hastighetsbegränsningarna på allvar.

Svenskar är mer outLAw :fakta
 
jag trodde livet började i 200 knyck :tomten

blev själv av med mitt körkort vid en sån där vansinnesfärd men har tagit tebax det nu så nu blir det å köra lugnt i 2 år till.

dock blev det bara böter 2000kr
 
*/ ?>
Back
Top