2008 Års bandagar med www.actionpics.se

Platstillgången uppdaterad

Detta är nu dom enda platser som finns kvar för det här banåkar-året :)

Mantorp Park 11-12 September - Säsongsavslutning på Sveriges Racigaste bana-
Två st heldagskörningar på Mantorp Park mellan kl 09.00-16.00 båda dagarna. Självklart bullerdagar, välkommen med helsystem.
Endast tre st grupper = mycket åkning på 3.1 km perfekt asfalterad bana!
Utlottning av Ett set med Bridgestone däck, Bike prenumerationer, OKQ8 olja, vinner du?
Anmälningsavgift: 2000 sek
Viktigt! För att boka betalas 1000kr i bokningsavgift, resterande 1000kr betalas senast 30 dgr före bandagarna. Alt. betalar man hela avgiften 2000kr direkt.
Platstillgång
Licens/Oförsäkrad: Finns en plats fredag 12 Sept. endast!
Snabb: Finns två platser torsdag 11 Sept. endast!
Medel/Lugn: 4 st platser finns

Välkommen att anmäla dig!

/Marcus & Lillan
 
2008 är FULLBOKAT

FULLBOKATt 2008!
Nu är alla platser för 2008 fullbokade! Söker du plats rekomenderar vi dig att leta under "köpes & säljes" där det finns en kategori för "bandagar".

På Gelleråsen 28 & 29 Juli samt på Mantorp Park i September kommer MC-ONLINE.SE och Racerepairs vara på plats.
MC-ONLINE.se kommer visa och sälja diverse artiklar ur sin sortiment.
Kolla gärna närmare på däckvärmaren Capit Sport, Stompgrips för tanken och många andra bra produkter som kommer att finnas på plats.

Racerepairs kommer att vara på plats och erbjuda däckservice och diverse slitdelar som olja, bromsbelägg m.m.

2009
Vi har redan påbörjat arbetet med säsongen 2009. Som vanligt kommer vi självklart att ha några dagar på Gotland i världsklass och många fler banor.

Du som är prenumerant på Actionpics nyhetsbrev kommer som vanligt vara först med att få veta nyheter för 2009.

Hoppas Ni alla får en fortsatt underbar sommar och ett suveränt banåkningsår oavsett arrangör ni kör med :tummenupp

Har du frågor är du välkommen att kontakta oss med epost eller via telefon.

// Actionpics
 
Mantorp Park 11-12 September licens önskas köpa
/thomas
pm tack
 
Nån som har boende att rekommendera till dagarna på Mantorp?
 
Säsongsavslutning Mantorp Park 11-12 September

Mantorp Park 11-12 September
Vi kan erbjuda två platser på torsdag 11 september i Snabb grupp, alltså enbart på torsdagen för 1000kr. Kontakta oss via mail eller telefon om du önskar att boka en av platserna.
Till Mantorp Park så har våra samarbetspartners spetsat till det lite extra för dig som deltagare.

På förarmötet lottar vi ut följande,
1: Valfritt set med Bridgestone däck
2: Valfria mcstövlar ur TCX sortiment från Duells
3: Växelindikator Acumen från Mc-Online
4: 2 st Helårsprenumerationer på tidningen Bike
5: 4 st 4L OKQ8 SBK Racingolja för motorcyklar

Mc-Online kommer att finnas på plats under torsdagen och visa delar av sitt sortiment. Däckvärmare, Stompgrips, växelindikatorer, laptimer etc kommer att finnas för demo och att köpa. Missa inte att besöka Mc-Online och delta i en frågetävling dom har vid sitt tält. Möjligt att just Du vinner ytterligare fina priser!

OKQ8 kommer att finnas på plats för att svara på dina frågor om smörjmedel. Alla som lyssnar på ett kortare föredrag om OKQ8 smörjmedel sortiment för motorcyklar får en gratis kedjespray.

Personlig instruktör på Mantorp Park
Det finns enstaka platser kvar med personlig instruktör. Kostnaden är 500kr för en heldag och då kommer du att följa ett kursprogram tillsammans med en eller två andra förare under en dag. Instruktören kommer att finnas där för dig och hålla teori mellan körpassen med dig för att sen åka med dig under ditt körpass. Det är en personlig coaching på hög nivå som kommer ge dig värdefull information och hjälp att utvecklas.
Kontakta oss för mer information och bokning.

/Nitrous & Liwa1
 
Däck angående Actionpics på mantorp

Har en liten fundering.är det någon som vet om det är det okej att åka på slicks även att men åker gatugruppen snabb, eller moste man ha mönstrat?
 
Har en liten fundering.är det någon som vet om det är det okej att åka på slicks även att men åker gatugruppen snabb, eller moste man ha mönstrat?

Ursäkta det sena svaret, har varit på semester utan "internet"!

Du kan använda vilka däck du vill i alla grupper. Slicks är alltså helt OK att köra med i gatgruppen Snabb.

/Nitrous
 
Jaha, då var den här Actionpicsåret till ända.
Vad jag förstår ligger ni redan i startgroparna inför nästa säsong...

Man får tacka alla inblandade för det väldiga engagemang som ni lägger ned, med lite xtra till Nitrous o Liwa :klappar
 
Man får tacka alla inblandade för det väldiga engagemang som ni lägger ned, med lite xtra till Nitrous o Liwa :klappar
Instämmer! Tack för i år. Längtar redan till er första bankörning 2009 :)
 
Äsch, sluta rövslickandet, de hade ju slarvat med soldansen. Slappt!
 
ja.. tack för en kalasdag på mantorp.. såg att det stog lite fotografer här o var runt banan.. var lägger ni upp dom??

mvh robban
 
har kört kinnekulle och gelleråsen öppen depå med er i år. skulle kört idag på mantorp men krashade på racet i helgen å hade ingen motorkåpa. Kort å gott. ni gör kanonbra banträffar som brukar flyta på riktigt bra. hoppas de blir ännu mer körning nästa år!!
 
Tack för två kanondagar på Mantorp, ja igår i alla fall...torsdagen var ju extremt trist med regnet men tack vare alla supersköna människor så blev det en rolig dag ändå.
Stort tack till alla ni som hjälpt mig med lastning, lossning, däckvärmare, underhållning osv!

Nu kommer jag att gråta blod i 8 månader tills det är dags för bankörning igen.
 
Last edited:
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top