2004/09/04 MC-olycka mellan Karlstad o Filipstad

_raffe_

Inte som alla andra
Gick med
29 Aug 2004
Ort
Skattkärrs-getto
Hoj
ktm 640 bling bling edition
Tja ! :( Jag va på väg från Filipstad hem till Karlstad vid 13.40 ca. 1,5-2 mil från Filipstad så va ena körbanan (mot Filipstad) nästan helt blockerad. Vid olycksplatsen ser jag ingen hoj men en brandbil och en ambulans. Ambulans personalen jobbade febrilt med en kvinna som låg på rygg och det lilla jag kunde se så va hon vid medvetandet. Efter ca 10min mötte jag en ambulans till och lite efter det en polisbil från Karlstad!!! Så det måste ha varit flera skadade!! Övrigt så va vägsträckan rak men hårdtrafikerat och det va en custom-hoj som va inblandat, döma av kvinnans klädsel….


Är det ngn som vet hur det gick för henne??? Och vad som egentligen hände?? Det va många hojåkare på denna sträcka idag!!!


//raffe
 
Jag uppmärksammade detta jag med... måste ha mött dig. (åkte till Filipstad)

Mötte en bärgare men tänkte ej på att kolla om eller vad det var på den.
Från mitt håll så stod det en brandbil(hö,körfält) sen en ambulans i samma färdriktning, en till ambulans i motsatt riktning.

De hade bårar ute och hon låg fortfarande vad jag kunde se på marken.
Hojen en röd custom stod en bit ifrån uppställd på stöd. kunde ej se om den var trasig... det lilla jag såg så var den fin... såg ej heller nått spill eller dyligt på marken.

Hoppas att det ej var allvarligt och att det går bra för de inblandade.
 
Spekulation: Åhej, nu trycker vi som fan på fotbromsen. Hoppsan.
 
valmers skrev:
Spekulation: Åhej, nu trycker vi som fan på fotbromsen. Hoppsan.
" Enligt polisen kom motorcykeln troligen för nära ett annat fordon varför mannen som körde bromsade kraftigt.
Motorcykeln stjälpte, varvid både mannen och kvinnan skadades i benen."

Luktar lite som att någon fått behörigheten med sitt B-körkort och aldrig fått någon adekvat utbildning.. känns lite som en sådan olycka kan ha undvikits med en rejäl omgång inbromsningar med en penalistisk körskolelärare.. Själv hade jag jobbat in den fula ovanan att bromsa med fotbromsen när jag kört moppe så Robert på körkortsproffsen fick smiska upp mig i brygga och tömma min plånbok innan han gav mig grönt ljus på mina inbromsningar.
 
Nyheter
Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Back
Top