2-takt turbo, en gång för alla..

Nä fy tusan lappmögels-permobiler är inte min grej! :D
Men jo det ante mig att det kunde vara nåt handelsnamn för nån ANNAN typ av motor, men samtidigt verkade det korkat av Yamma att använda samma varumärke två gånger och på diametralt olika produkter.

Det är inge ordning på dig doktorn, V-max är ju tvåtakt. 2 st B&W på 15,700 kw styck.

:3freak
 

Bifogat

  • vmax_03_popup.jpg
    vmax_03_popup.jpg
    21.8 KB · Visningar: 246
...Det var en trecylindrig vattenkyld 250 där den tredje cylindern var en vevaxeldriven kolvkompressor. De bägge kraftcylindrarna hade bakåtvända megafoner. Cykeltypen lär ha varit den första som hördes till fastlandet från Isle of Man. Sedan ändrade reglerna så att man fick bort tyskarna då helt överlägsna hoj.

Det var som fan, en cylinder pumpade tillrackligt med luft for att overladda de andra tva. Detta borde ju da stamma for alla trecylindriga tvataktare, t.ex. en skoter med en liters trippelsnurra i! :yoparty

Hur loste dom smorjningen till cylindern som jobbade som kompressor?

Finns det nagon fordel i att anvanda en cylinder som kompressor istallet for kraftcylinder pa en gatmaskin dar man inte har nagra restriktioner som i roadracingen, bortsett fran att man blir ballast i Sverige saklart?
 
Det var som fan, en cylinder pumpade tillrackligt med luft for att overladda de andra tva. Detta borde ju da stamma for alla trecylindriga tvataktare, t.ex. en skoter med en liters trippelsnurra i! :yoparty

Hur loste dom smorjningen till cylindern som jobbade som kompressor?

Finns det nagon fordel i att anvanda en cylinder som kompressor istallet for kraftcylinder pa en gatmaskin dar man inte har nagra restriktioner som i roadracingen, bortsett fran att man blir ballast i Sverige saklart?

Såna spolluftscylindrar har ofta en större diameter än cylindern/cylindrarna dom ska mata, det är därför det funkar. Ibland är dom dubbelverkande, de har då tvärsstycke och kompressorkolven ser mer ut som en ångmaskinskolv, dvs rätt platt.

Jag vet inte mer än den exteriöra designen av DKW, det var en bild på den i en bok om "Fantastiska motorcyklar" jag bläddrade sönder som barn.

Som namnet kanske antyder var det även en förkrigstysk som kläckte idéen om schneurleportningen. Dvs att ha en boost- och två transferportar. Det var ju det som lyfte bensintvåtaksteffekten enormt jämfört med den tidigare vänd- resp tvärspolningen, med kam i kolven osv. Den designen är ju legio på tvåtaktshojar sedan dess. Efter kriget så beslagtog de allierade stora delar av tvåtaktskunnande och delade ut till sin egen industri. Bla är HD:s tvåtaktshojar efter kriget motormässiga kopior av en DKW-gathojsmodell.

Här är en bilder på den mytomspunna DKW:n. Nedan är 350-modellen. Man kan nästan förstå att den hördes till fastlandet från IoM! :hihi

normal_DKW%20350%20%20werks%20rennmaschine%20%20zwei%20takt%20compressormotor%20%20%20JWP.jpg


normal_DKW%20%20Zweitakt%20kommpresor%20rennmaschine%20%281%29%20-%20Late%2030%B4s.jpg
 
Grymmt många teorier, mycket kunnande och många ideer ....... men varför? Gillar att det finns folk som vill knäcka polarna med en udda lösning, men varför en överladdad 2-taktare?
Att plocka ut 250-300 häst/liter ur en inte överladdad 4-taktare är i dag teknologi som finns. Med överladdning plockar man ut hur mycket man bara vill, kan det tyckas.
Nej, bygg en kompressormatad, lustgasinjekterad maskin för biodiesel i stället! Den blir man garanterad ensom om.

Skojar bara! Det pratas mycket 2-t turbo - är det någon som bygger eller ligger det på teoriplanet?
 
Trådlyft:
[YOUTUBE-ID]E9S1qy__83o[/YOUTUBE-ID]
[YOUTUBE-ID]JWtcVIHNxJw[/YOUTUBE-ID]

Well holy shit! :banana
 
Fungerar inte alls istället! Så mycket har jag lärt mig nu att man måste ha samspel mellan tryck på båda sidorna... med kompressor blåser man allt rakt igenom :rolleyes:

Funkar visst.

En bekant satte en hemmagjort kompressor byggd på en turbo på en flakmoped.
Resultatet var att den aldrig slutade att varva :D

Funkade ett tag sen gav växellådan upp.
 
Nyheter
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025

Honda var tillbaka i Biarri...

En hyllning till mästaren!

Pressrelease från MV Agusta...

Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

Back
Top